12 °C

'Trump başkanlığı yüksek volatiliteye neden olacak'

Sermaye yönetim firması Goldman Management Başkanı Goldman, Trump'ın başkanlığının, borsa ve piyasalar açısından belirsizlik ve büyük endişe yarattığını söyledi.

'Trump başkanlığı yüksek volatiliteye neden olacak'

ABD'li sermaye yönetim firması Goldman Management'ın Başkanı Steve Goldman, Donald Trump'ın başkanlığının New York borsasında ve ABD piyasalarında "yüksek volatilite" yaratacağını söyledi.

Goldman, Cumhuriyetçi Parti adayı ve iş adamı Donald Trump'ın ABD'nin 58'inci başkanı seçilmesinin ABD ekonomisi ve piyasalara etkisini değerlendirdi.

Trump'ın Kuzey Amerika Serbest Ticaret Anlaşması'nı (NAFTA) feshetmeyi ve Çin'le Meksika'dan ithal edilen mallara gümrük vergisi eklemeyi planladığına işaret eden Goldman, piyasaların Trump'la ilgili kaygısını vurguladı.

Analistler, 'Trump' başkanlığını değerlendirdiAnalistler, 'Trump' başkanlığını değerlendirdi

Goldman, Trump'ın ABD başkanı seçilmesi ve Cumhuriyetçilerin Temsilciler Meclisi'nde kontrolü sürdürmesinin kuvvetler ayrılığını ortadan kaldıracağının altını çizerek, bu durumda Trump hükümetinin tek başına ABD'nin diğer ülkelerle olan ticaret anlaşmalarını değiştirebileceğini veya feshedebileceğini belirtti.

Söz konusu "kuvvetler birliği" endişesiyle New York borsasında ve ABD piyasalarında yüksek volatilite görülmesinin beklendiğini ifade eden Goldman, sözlerine şöyle devam etti:

"Trump, seçim kampanyası boyunca saldırı içeren yorumlarda bulundu. Yatırım uzmanlarının Trump'ın ağzından çıkandan sözleri ekonomi ve finansal piyasalar açısından idrak etmesi gerçekten çok güç. Trump'ın başkanlığı borsa ve piyasalar açısından belirsizlik ve büyük endişe yaratıyor. Ayrıca, Trump'ın Çin ve Meksika'ya çeşitli ticaret engelleri koyması ABD ekonomisinde resesyona yol açabilir. Söz konusu Donald Trump olunca, birçok değişken ve belirsizlik söz konusu."

Hisse senedi ve broker şirketi Themis Trading'in Genel Müdürü Mark Kepner da, ABD'de salı akşamı oy sayımında Trump'ın Demokrat Parti başkan adayı Hillary Clinton'ın önüne geçmesiyle piyasalar ve Amerikan dolarındaki ani değişime dikkati çekti.

Amerikan Federal Araştırma Bürosu'nun (FBI) pazar günü Clinton'ın e-postalarında yeni herhangi bir suç unsuruna rastlanmadığını bildirmesiyle New York borsasında endekslerin son iki günde yüzde 3'er arttığını anımsatan Kepner, Trump'ın seçim gecesi Clinton'ın öne geçmesiyle ABD dolarında sert düşüşler yaşandığını vurguladı.

Kepner, Dow Jones Endeksi vadelilerinde düşüşün 800 puana yaklaştığını, Standard & Poor's 500 ve Nasdaq Teknoloji Endeksleri vadelilerindeki azalışın yüzde 5'er civarında olduğunu kaydederek, yatırımcıların borsadaki asıl düşüşün çarşamba günü yaşanmasından çekindiğini bildirdi.

New York borsasındaki kayıpların, İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılmasından (Brexit) bu yana en yüksek seviyeye ulaşabileceği uyarısında bulunan Kepner, "Trump'ın başkan seçilmesi bu hafta borsada sert düşüşler yaşanmasına neden olabilir. Yatırımcılar ve piyasalar ABD başkanlık seçimindeki bu sürprize ne kadar hızlı adapte olursa kayıpların önüne geçmek o kadar kolay olur." şeklinde konuştu.

Trump'ın seçim gecesi Clinton'ı geride bırakmasının ardından, ABD doları, İngiliz sterlini, euro, Çin yuanı ve Japon yeni karşısında yüzde 1'le 3 arasında kayıp yaşadı. Ayrıca, Londra Brent türü petrolün varil fiyatı 44,4 dolara düşerek son 3 ayın en düşük seviyesine gerilerken, ABD'nin Batı Teksas türü ham petrolün varil fiyatı yüzde 1,2 azalışla 45,25 dolara ulaştı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.