8 °C

Tunus'ta seçimler ikinci tura kaldı

Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde, açılan yüzde 20 sandıktan Nida Tunus Partisi lideri Es-Sibsi yüzde 40, Cumhurbaşkanı El-Merzuki ise yüzde 33 oy aldı

Tunus'ta seçimler ikinci tura kaldı

TUNUS - Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinin ilk turunda hiçbir adayın gerekli oy oranına ulaşmadığı belirtiliyor. Yüzde 20'si açılan sandıklardan alınan resmi olmayan sonuçlara göre, Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yüzde 40 oy aldığı, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki'nin ise yüzde 33 ile onu takip ettiği bildirildi

Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçimlerinde oy verme işlemi sona erdi. Tunus'ta cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kazanan olması beklenmiyor

Ülkede yerel saatle 07.00'de açılan sandıklar oy kullanma işlemlerinin tamamlanmasının ardından 19.00'da kapandı.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu Başkanı Şefik Sarsar, seçime katılımın yüzde 53,73 olarak gerçekleştiğini, katılımın yurt dışında ise yüzde 27 olduğunu ifade etti.

Sarsar, seçim sonucunu etkileyecek önemli bir ihlalin yaşanmadığını belirtti.

İlk turda kazanan olması beklenmiyor

Bu arada, cumhurbaşkanlığı seçiminin ilk turunda kazanan olması beklenmiyor.

Seçimin aralık ayında düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yarışacağı tahmin ediliyor.

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu seçime katılımın ülke içinde yüzde 53,73, yurt dışında yüzde 27 olduğunu duyurmuştu. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklanmış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı. 

Kamuoyunda Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yarışın favori adayları olduğu ifade ediliyor.

Öte yandan, Sibsi'nin seçim kampanyası sorumlusu Muhsin Merzuk, yaptığı basın açıklamasında, Nida Tunus Partisi lideri Sibsi'nin yarışta birinci olduğunu öne sürerek "Ancak seçimlerin ikinci tura kalma ihtimali olabilir" diye konuştu.

Üst düzey bazı siyasi kaynaklar, cumhurbaşkanlığı seçim yarışının ikinci tura Nida Tunus Partisi lideri Sibsi ile Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki arasında kaldığını ifade etti.

Siyasi kaynaklar, Sibsi ve Merzuki'nin diğer adaylara oranla yarışı açık ara önde götürdüğünü ancak iki adayın da yüzde 50'nin üzerinde oy almasının söz konusu olmadığını, seçimlerin ikinci tura kalacağını belirtiyor.

Merzuki'nin seçimi önde götürdüğü iddia edildi

Cumhurbaşkanı Merzuki'nin seçim kampanyası sorumlusu Adnan Munsır, düzenlediği basın toplantısında, Merzuki'nin yüzde 2 ila 4 oy oranı farkıyla seçimi Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sibsi'nin önünde götürdüğünü öne sürerek seçimin ikinci tura kalmasını beklediğini söyledi.

Munsır, genel seçimlerde yaşanan usulsüzlüklerin tekrarlanmaması için seçim merkezlerinden ayrılmayacaklarını ifade etti.

Nida Tunus Partisi seçim kampanyası sorumlusu Muhsin Merzuk ise adayları Sibsi'nin yarışta birinci olduğunu iddia etmişti.

Merzuki, gençler ve kadınlardan destek istedi

Tunus Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki, ikinci tura kalması beklenen cumhurbaşkanlığı seçimi için gençler ve kadınların desteğini talep etti.

Merzuki, Aryana kentinde düzenlediği basın toplantısında, rakiplerinden, seçimin bundan sonraki aşamasında "küfürlü ve tartışmalara" yol açacak üsluplardan kaçınmalarını istedi.

Merzuki, "Tüm demokratik güçleri, kendi adayları etrafında toplanmaya çağırıyorum. Şu an onların adayı benim. Gençlerin ve kadınların desteğine talibim" dedi.

Seçimin aralık ayında düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi Genel Başkanı El-Baci Kaid es-Sibsi'nin yarışması bekleniyor. 

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, seçime katılımın ülke içinde yüzde 53,73, yurt dışında yüzde 27 olduğunu duyurmuştu. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklanmış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı.

Sandıkların yüzde 20'si açıldı

Alınan bilgiye göre, Tunus'taki cumhurbaşkanlığı seçiminde, yüzde 20'si açılan sandıklardan elde edilen resmi olmayan sonuçlara göre, Nida Tunus (Tunus'un Çağrısı) Partisi lideri El-Baci Kaid es-Sibsi yüzde 40, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki yüzde 33, Hamma Hammami yüzde 8 ve Selim Riyahi ile El-Haşimi el-Hamidi yüzde beşer oy aldı.

Seçimin aralık ayında düzenlenmesi öngörülen ikinci turunda, Cumhurbaşkanı Muhammed Munsif el-Merzuki ve parlamento seçiminde en çok oyu alan Nida Tunus Partisi Genel Başkanı Sibsi'nin yarışması bekleniyor. 

Bağımsız Yüksek Seçim Kurulu, seçime katılımın ülke içinde yüzde 53,73, yurt dışında yüzde 27 olduğunu duyurmuştu. 5 milyondan fazla kayıtlı seçmenin bulunduğu Tunus'ta, cumhurbaşkanlığı için 27 adayın yarışacağı belirtilmişti. Daha sonra 5 adayın çekildiği açıklanmış ancak bu kişilerin oy pusulalarında isimleri kaldırılmamıştı.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.