31 °C

Yunanistan'da yeni Maliye Bakanı Çakalotos oldu

Çakalotos: Maliye Bakanlığı için zor bir dönemde göreve başlıyorum. Stres içinde olmadığımı söylemek mümkün değil

Yunanistan'da yeni Maliye Bakanı Çakalotos oldu

Yunanistan'da eski Dışişleri Bakan Yardımcısı Efklidis Çakalotos, Yanis Varufakis'in görevinden istifa etmesinden sonra Maliye Bakanlığına atandı.  

Kısa süre önce uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı sıfatıyla Atina'nın kreditörleriyle sürdürdüğü müzakerelere koordinatör olarak atanan Çakalotos, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanlığı konutunda Yunanistan Başbakanı Aleksis Çipras'ın katılımıyla Cumhurbaşkanı Prokopis Pavlopulos'un huzurunda düzenlenen yemin töreninin ardından göreve başladı. 

Yemin töreninden önce basın mensuplarına açıklamada bulunan Çakalotos, "Maliye Bakanlığı için zor bir dönemde göreve başlıyorum. Stres içinde olmadığımı söylemek mümkün değil" ifadelerini kullandı.  

Yunanistan'da dün yapılan referandum sonuçlarının açıklanmasının ardından, ülkenin Maliye Bakanı Yanis Varufakis sabah görevinden istifa etmişti.  

Renkli kişiliği ve rahat tavırlarıyla Avrupalı liderlerin tepkisini çeken Varufakis, kendi özel blog sitesinde "Artık bakan değil" başlığı altında yayımladığı açıklamasında, Başbakan Çipras'ın müzakerelerde elini güçlendirmek için bakanlık görevinden ayrılma kararı aldığını belirtmişti. 

Efklidis Çakalotos kimdir?

Efklidis Çakalotos, 1960 yılında Hollanda'nın Rotterdam kentinde doğdu. Yunanistan'ın İgumeniçe kentinden Avrupa'ya göç eden bir ailenin oğlu olan Çakalotos, Oxford ve Sussex üniversitelerinde ekonomi ve siyasi bilimler okudu. Çakalotos, Kent Üniversitesi'nde bir süre öğretim üyesi olarak görev yaptı. Daha sonra Yunanistan'a dönen Çakalotos, 2010 yılında Atina Kapodistrias Üniversitesi'nde öğretim üyesi olarak göreve başladı. 

Radikal Sol İttifak Partisi (SYRIZA) Merkez Komite üyesi olan Çakalotos, Yunanistan'da 25 Ocak'taki seçimlerde SYRIZA'dan Atina milletvekili seçildi. 

Aleksis Çipras başkanlığında kurulan koalisyon hükümetinde Dışişleri Bakan Yardımcılığı görevine getirilen Çakalotos, kısa bir süre önce uluslararası ekonomik ilişkilerden sorumlu bakan yardımcısı sıfatıyla Atina'nın kreditörleriyle sürdürdüğü müzakerelere koordinatör olarak atandı. 

Yunanistan Bankası'nda Araştırma Bölümü Müdürü İskoçyalı Heder Gibson ile evli olan Çakalotos üç çocuk babası. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap