25 °C

Yunanistan'ı çıkmazdan IMF kurtaracak

AB zirvesinde Yunanistan'ı Uluslararası Para Fonu'nun katkısıyla kurtarma konusunda uzlaşıldı

Yunanistan'ı çıkmazdan IMF kurtaracak

BRÜKSEL - AB liderleri, borç krizindeki Yunanistan'ı Uluslararası Para Fonu'nun katkısıyla kurtarma konusunda uzlaştı.

Yunanistan'ın AB tarafından kurtarılmasına sıcak bakmayan Almanya Başbakanı Angela Merkel ile IMF'yi euro Bölgesi'ne karıştırmak istemeyen Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy cephelerinin uzlaşmasıyla şekillenen kurtarma planı, sermaye piyasalardan borçlanamaması halinde IMF'nin Yunanistan'a önemli miktarda kredi açmasını ve euro kullanan ülkelerin ikili kredilerle IMF paketine katkı yapmalarını öngörüyor.

Portekiz Başbakanı Jose Socrates, uzlaşma sağlanan kurtarma paketiyle dayanışma gösterilerek Yunanistan konusunda piyasaların beklediği sinyalin verildiğini söyledi.

Kararı büyük memnuniyetle karşılayan Yunanistan Başbakanı George Papandreu, ''Avrupa büyük bir tehditle yüzleşerek büyük bir adım attı'' dedi.

AB'nin Yunanistan'ı kurtarma planı çerçevesinde, ihtiyaç duyulması halinde kullanılmak üzere 22 milyar euroluk güvence fonu oluşturulacak. IMF'nin önemli bir katkı yapacağı fonun çoğunluğunu, euro ülkelerinin açacakları ikili krediler oluşturacak.

IMF, daha önce AB'nin euro Bölgesi dışında kalan Macaristan, Romanya ve Letonya gibi üyelerinin kurtarılmasında da başrolü oynamıştı.

Yunanistan'ın başvurması halinde euro Bölgesi'ne ilk adımını atacak IMF'nin, uluslararası döviz rezervlerinde payı yüzde 35'e yaklaşan ve ABD Doları'na alternatif gösterilen euronun güvenilirliğine darbe vurmasından endişe ediliyor.

Bu endişeyi bugün yüksek sesle dile getiren Avrupa Merkez Bankası Başkanı Jean-Claude Trichet, '''Eğer (Yunanistan'ın kurtarılmasında) euro Grubu ve hükümetler yerine IMF ya da başka herhangi bir otorite, herhangi bir sorumluluk alırsa bu çok çok kötü olur'' uyarısında bulundu.

2 ay içinde 20 milyar euro borçlanmak zorunda olan Yunanistan, 10 yıllık tahvillerde euro Bölgesi'nde en ucuz borçlanan Almanya'ya göre en az yüzde 3 daha fazla faiz ödüyor. Bu maliyeti sürdürülemez bulan Atina yönetimi, faizleri kısa süre içinde aşağıya çekebilmek hedefiyle haftalardır ısrarla AB'den somut kurtarma paketi talep ediyordu.

AB istikrar kurallarına göre euro Bölgesi'ne dahil ülkelerin kamu borçlarının gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 60'ını geçmemesi ve bütçe açıklarının yine gayri safi yurtiçi hasılalarının yüzde 3'ünü aşmaması gerekirken Yunanistan'ın yüzde 120'ye yaklaşan borçluluk oranıyla AB limitini 2'ye ve yüzde 12,7'ye ulaşan bütçe açığıyla 4'e katlıyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap