19 °C

Yunanistan'da "kemer sıkma" karşıtı gösteride arbede

Yunan meclisinde oylanması beklenen "kemer sıkma" önlemlerini protesto eden göstericiler ve polis arasında arbede çıktı.

Yunanistan'da kemer sıkma karşıtı gösteride arbede
Yunanistan'ın başkenti Atina'da mecliste oylanmasını planlanan kemer sıkma önlemlerini protesto eden göstericilerle polis arasında arbede çıktı.
Mücadeleci İşçiler Cephesi'nin (PAME) çağrısıyla, Omonia Meydanı'nda toplanan binlerce gösterici, Yunan meclisinin bulunduğu Sintagma Meydanı'na yürüdü.
Hükümetin ekonomi politikalarına karşı slogan atan göstericiler, "Bizi açmaza sürüklüyorsunuz" yazılı pankart taşıdı.
Bu arada bir grup göstericinin, meclis bahçesine girmeye çalışması üzerine arbede yaşandı. Ellerindeki flama ve sopalarla saldıran göstericilere polis, cop ve göz yaşartıcı gaz ile müdahalede bulundu. Birçok kişinin gazdan etkilendiği olaylarda, gözaltına alınan olmadı.
Birçok alanda 24 saatlik grev
Öte yandan, pazartesi günü mecliste oylanacak ve grev kararlarını zorlaştırmayı da içeren torba yasa tasarısını protesto amacıyla Atina metrosu çalışanları, gemiciler ve doktorlar 24 saatlik greve gitti.
Grev sebebiyle metro ve tramvay seferleri yapılamazken şehirde sabah saatlerinde trafik yoğunluğu oluştu. Yunan Denizciler Federasyonuna (PNO) bağlı liman çalışanlarının iş bırakması nedeniyle gemi seferleri düzenlenemedi.
Ülke genelinde ise doktorların grevi nedeniyle kamu hastanelerinin yalnızca acil servisleri hizmet veriyor.
Yunanistan ve kreditörleri arasındaki kurtarma paketi programı kapsamında talep edilen yeni kemer sıkma önlemlerinin pazartesi günü mecliste oylanması bekleniyor.
Toplam 86 milyar euroluk 3'üncü kurtarma paketine imza atan Yunanistan için, söz konusu reform değerlendirme sürecinin ardından yaklaşık 4,5 milyar euroluk kredi diliminin serbest bırakılması öngörülüyor.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap