19 °C

'Bu işin geri vitesi yok'

Bursa'da kentsel dönüşümle ilgili açıklamalarda bulunan Şehircilik Bakanı Güllüce,"Bu işin geri vitesi yok. Kentsel dönüşümü de sanki arkamızdan birileri bizi kovalıyor gibi bir an evvel yapmamız gerekli" dedi

'Bu işin geri vitesi yok'

BURSA - Bursa Yıldırım ilçesini ziyaret eden Çevre ve Şehircilik Bakanı İdris Güllüce, Belediye Başkanı İsmail Hakkı Edebali'den kentsel dönüşüm çalışmaları hakkında bilgi aldı. Güllüce, basına kapalı gerçekleştirilen brifing sonrası gazetecilere yaptığı açıklamada, Türkiye'de birçok yerin plansız yapılaşma nedeniyle bugünün şartlarına yakışmadığını söyledi. Türkiye'nin, dünyanın parlayan yıldızı olduğunu vurgulayan Güllüce, "Kentsel dönüşümü de sanki arkamızdan birileri bizi kovalıyor gibi bir an evvel yapmamız gerekli" dedi.

"Belediye başkanları, seçimlerden 3 ay önce biraz kopar"

Güllüce, bir gazetecinin, "Bakanlığınıza kentsel dönüşümle ilgili yapılan başvurular rakamsal olarak ne kadar?" sorusuna, "Türkiye, son dönemde iki önemli seçim geçirdi. Bunlardan biri de belediye başkanlığı seçimiydi. Belediye başkanları, seçimlerden 3 ay önce biraz kopar. Doğaldır bu. Seçimlerden 3 ay sonra da ancak koltuğa otururlar, tebrikler faslı var. Bu yüzden böyle bir 6 aylık ara dönem oldu. Ondan sonra belediye başkanları oturup 'Kentsel dönüşümde neler yapabiliriz?' diye plan yapmaya başlar" yanıtını verdi.

"Kentsel dönüşümde yol haritasını veriyoruz"

Kentsel dönüşümü bir sisteme bağladıklarını aktaran Güllüce, bir yol haritası verdiklerine değindi. Güllüce, şöyle konuştu: "Bu işin geri vitesi yok. Yani hep üçüncü, dördüncü vitesle gidilmesi lazım. Stop ve geri vitesi yok bu işin. O yüzden marş motoruna dikkatli basmak lazım. O yol haritasını veriyoruz. Arkadaşlarımızla beraber çalışıyoruz. Kentsel dönüşüme başka isimler de veriyorlar, 'kentsel gelişim, yenilenme' diyorlar. Burada yaptığın eylem önemli, çöküntü alanlarını kaldırıp yeni, çağdaş, modern şehirler haline getiriyorsun. Buna hangi isme verirsen ver, o önemli değil... Bakanlık, TOKİ, belediyeler bunları yerine getiriyor. Her gün rakamların değiştiği bir kentsel dönüşüm yaşanıyor Türkiye'de. Bu noktada iyiye gidiyoruz. Bu kanun çıktığı zaman komisyon başkanıydım. Yani başkanlığını yaptığım komisyondan geçti. İçimdeki his bana bu kadar hızlı olmayacağını söylüyordu. Tecrübelerim, geçmişte gördüklerim, çok çok yavaş gideceği kanaatindeydim, yanılmışım. Beklentimden çok hızlı gitti. Daha da hızlanacak, biz de destekliyoruz."

Güllüce, bir gazetecinin, "Rakam verebilir misiniz?" sorusuna karşılık, "Rakam olarak, bana başvuran var, TOKİ'ye başvuran var, Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüklerine başvuranlar var. O yüzden her gün değiştiği için bir rakam değil, mantalite üzerinde durmaya çalışıyoruz" ifadesini kullandı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap