14 °C

Perakende satış hacmi nisanda arttı

Perakende satış hacmi, nisanda yıllık bazda yüzde 3,8 arttı. Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 yükseldi

Perakende satış hacmi nisanda arttı

Perakende satış hacmi, nisanda aylık bazda yüzde 0,3, yıllık bazda ise yüzde 3,8 arttı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), nisan ayına ilişkin Perakende Satış Hacim Endeksi'ni açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, nisanda bir önceki aya göre yüzde 0,3 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 0,6, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 0,1 ve otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 0,1 artış gösterdi. 

Gıda dışı sektörlerin bir önceki aya göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 0,5, elektrikli eşya ve mobilya satışları yüzde 1,4, tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 0,1 artarken, posta veya internet üzerinden satışlar yüzde 1, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları ise yüzde 0,6 azaldı. 

Otomotiv yakıtı satışları yüzde 11,2 arttı

Takvim etkilerinden arındırılmış sabit fiyatlarla perakende satış hacmi, nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 3,8 artış gösterdi. Gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2,9, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 11,2, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlarında da yüzde 0,6 yükseliş oldu. 

Gıda dışı sektörlerin geçen yılın aynı ayına göre değişimi incelendiğinde bilgisayar, kitap ve iletişim aygıtları satışları yüzde 1,5, tıbbi ürünler ve kozmetik satışları yüzde 0,6 azaldı. Tekstil, giyim ve ayakkabı satışları yüzde 2,7, posta veya internet üzerinden satışlar ise yüzde 22,5, elektrikli eşya ve mobilya satışları da yüzde 1,3 arttı. 

Ciroda geçen yıl nisan ayına göre yüzde 6,8'lik yükseliş

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro, nisanda bir önceki aya göre yüzde 1,6 yükseldi. Nisanda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 2, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışlar yüzde 1,4, otomotiv yakıtı satışları ise yüzde 1,4 artış gösterdi. 

Takvim etkilerinden arındırılmış cari fiyatlarla perakende ciro ise nisan ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 6,8 yükseldi. Aynı ayda gıda, içecek ve tütün satışları yüzde 13,9, otomotiv yakıtı hariç gıda dışı satışları yüzde 7,1 arttı, otomotiv yakıtı satışlarında ise yüzde 1,7 düşüş yaşandı. 

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap