30 °C

Sektörel güven, hizmetler ve perakendede arttı, inşaatta düştü

Sektörel güven, hizmetler ve perakende ticarette yükselirken, yaz mevsiminin ortasına gelinmesine karşılık inşaat sektöründe düştü.

Sektörel güven, hizmetler ve perakendede arttı, inşaatta düştü

Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) Sektörel Güven Endeksleri Temmuz verilerine göre, hizmet sektörü güven endeksi yüzde 1.4 ve perakende ticaret sektörü güven endeksi yüzde 0.7 arttı. Buna karşılık, Geçen yılın aynı döneminde yükselen inşaat sektörü güven endeksi, bu yıl Temmuz ayında yüzde 2.8 azaldı.

Sektörel güven endeksleri 0-200 aralığında değer alabiliyor; endeksin 100’den büyük olması sektörün mevcut ve gelecek döneme ilişkin iyimserliğini, 100’den küçük olması ise kötümserliğini gösteriyor.

sektor-orta.jpg

Hizmet sektörü yeniden "iyimser" sınırın üzerinde

Mevsim etkilerinden arındırılmış hizmet sektörü güven endeksi Haziran ayında 99.34 düzeyindeyken, Temmuz ayında 100.69 değerine yükseldi.

Hizmet sektörü güven endeksindeki bu artış; gelecek üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Son üç aylık dönemde “iş durumunun” kötüleştiğini ve son üç aylık dönemde “hizmetlere olan talebin” azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Hizmet sektöründe bir önceki aya göre; hizmetlere olan talep beklentisi endeksi yüzde 4.9 artarken, iş durumu ve hizmetlere olan talep endeksleri sırasıyla yüzde 1.1 ve yüzde 0.3 azaldı.

Perakende satışlarda iş hacmi ve satışlarda artış beklentisi

Mevsim etkilerinden arındırılmış perakende ticaret sektörü güven endeksi Temmuz ayında 104.45 değerine yükseldi.

Perakende ticaret sektörü güven endeksindeki bu artış, “mevcut mal stok seviyesinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların” artacağını bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

Son üç aylık dönemde “iş hacmi-satışların" azaldığını değerlendiren girişim yöneticisi sayısı ise arttı.

Perakende ticaret sektöründe bir önceki aya göre; mevcut mal stok seviyesi ve iş hacmi-satışlar beklentisi endeksleri sırasıyla yüzde 1.7 ve yüzde 5.1 artarken, iş hacmi-satışlar endeksi yüzde 5.1 azaldı.

İnşaat sektöründe kayıtlı siparişler "mevsim normalleri"nin altında

Mevsim etkilerinden arındırılmış inşaat sektörü güven endeksi bir önceki ayda 84.71 düzeyindeyken, Temmuz ayında 82.33 değerine düştü.

İnşaat sektörü güven endeksindeki bu azalış; “alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyinin” mevsim normallerinin altında olduğunu değerlendiren ve gelecek üç aylık dönemde “toplam çalışan sayısında” azalış bekleyen girişim yöneticisi sayısının artmasından kaynaklandı.

İnşaat sektöründe bir önceki aya göre; alınan kayıtlı siparişlerin mevcut düzeyi endeksi yüzde 4.4 ve toplam çalışan sayısı beklentisi endeksi yüzde 1.7 azaldı.

Kaynak: DHA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap