9 °C

Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 1.5 arttı

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5 arttı.

Ticaret ve hizmet sektörlerinde ciro yüzde 1.5 arttı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), 2015 yılının birinci çeyreğine ilişkin ticaret ve hizmet endekslerini açıkladı. 

Buna göre, mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet ciro endeksi, bu yılın birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 1,5, takvim etkilerinden arındırılmış ciro endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 6 artış gösterdi. 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet istihdam endeksi 2015'in birinci çeyreğinde bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,1 azaldı, takvim etkilerinden arındırılmış istihdam endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,7 arttı. 

Söz konusu çeyrekte mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet çalışılan saat endeksi bir önceki çeyreğe göre yüzde 0,3 geriledi, takvim etkilerinden arındırılmış çalışılan saat endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 1,9 yükseldi. 

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış ticaret ve hizmet brüt ücret-maaş endeksi, söz konusu çeyrekte bir önceki çeyreğe göre yüzde 2,6, takvim etkilerinden arındırılmış brüt ücret-maaş endeksi ise bir önceki yılın aynı çeyreğine göre yüzde 12,3 artış gösterdi. 

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.