7 °C

'OVP, belli bir takvime bağlanmalı'

Orta Vadeli Programı (OVP) değerlendiren TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu, "OVP bir nevi deniz feneri işlevi görecektir. Bunların takvimlendirilip hayata geçirilmesini bekliyoruz" dedi

'OVP, belli bir takvime bağlanmalı'

İSTANBUL - Bugün açıklanan Orta Vadeli Programı (2015-2017) değerlendiren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, "Küresel ekonomideki belirsizliklerin ön plana çıktığı bir ortamda Hükümetimizin hazırladığı Orta Vadeli Programı son derece önemli görüyoruz. Bir nevi deniz feneri işlevi görecektir. Bunların mutlaka takvimlendirilip, belli bir plan çerçevesinde hayata geçirilmesini de bekliyoruz" dedi.

Hisarcıklıoğlu, açıklamasında şu noktalara dikkat çekti:

"Mevcut küresel iktisadi ve siyasi ortam düşünüldüğünde, ortaya konan bu hedefler iddialı hedeflerdir. OVP Türkiye ekonomisi ile ilgili doğru teşhisler içeriyor. Ekonomideki üç önemli yapısal sorun alanı olarak enflasyon, cari açık ve büyümeye odaklanılmış olması çok önemli. Bunlara yönelik olarak ortaya konulan eylem planları da TOBB olarak bugüne kadar vurguladığımız ve talep ettiğimiz konulardır.

Dolayısıyla bunların mutlaka takvimlendirilip, belli bir plan çerçevesinde hayata geçirilmesini bekliyoruz. Bu sayede Türkiye ekonomisi ve Türk özel sektörü 2023 hedefleri doğrultusunda ilerlemeye devam edecektir. Yine bu sayede ülkemizde reform ivmesinin yeniden canlanacağına inanıyoruz.

Önümüzdeki dönemde daha dengeli bir büyüme sürecinin hedeflenmesi ve sanayimizi güçlendirecek adımlara öncelik verilmesi, Türkiye ekonomisinin istikrarını korumasını sağlayacaktır. Bu kapsamda büyümeyi sağlayacak esas unsur olarak özel sektörün ön plana çıkarıldığını görmekten memnuniyet duyuyoruz. Özel sektör öncülüğünde güçlü bir büyüme performansı göstermek için reel kesimin ve sanayimizin yapısal dönüşümünü tamamlayacak adımların bir an önce atılmasını bekliyoruz."

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.