23 °C

Borsada düşüş sınırlı kaldı

BIST 100 Endeksi 52 puan düşüşle 76.869,89 puandan kapandı; dolar 2.24'ün üzerinde işlem görmeye devam etti

Borsada düşüş sınırlı kaldı

İSTANBUL - Piyasalarda yeni hafta dolarda yükseliş, borsada düşüşle başladı.

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi, günü cuma günkü kapanışına göre 52,05 puanlık düşüşle 76.869,89 puandan tamamlandı. Hisse senetleri ortalama yüzde 0,07 değer kaybetti, toplam işlem hacmi 2,65 milyar lira oldu. Gün sonunda bankacılık endeksi yüzde 0,83 yükseldi, holding endeksi yüzde 1,05 düştü.

Güne yatay başlayan BIST 100 endeksi, 12 Mart'tan bu yana gördüğü en yüksek seviyeye çıkan dolar/TL'nin negatif etkisi ile ilk seansta 76.559,57 puana kadar geriledi.

Analistlerin destek olarak nitelendirdikleri 76.500 seviyesinden gelen tepki alımlarının banka hisselerinde yoğunlaşmasıyla toparlayan endeks, ikinci seansta 77.500,77 puana kadar yükselse de bu seviyeyi aşacak güce ulaşamadı.

Analistler, ABD'de açıklanan Chicago Fed ulusal aktivite endeksinin ve ikinci el konut satışlarının beklentilerin altında kaldığını hatırlatarak, bu verilerin ardından dolar endeksinin yatay bir seyir izlediğini hatırlatıyor. Yarın yurt içinde Hazine'nin düzenleyeceği ihalelere dikkati çeken analistler, yurt dışında ise Çin, Avro bölgesi ve ABD'de açıklanacak imalat sanayi satınalma yöneticileri endeksinin (PMI) takip edileceğini kaydediyor.

BIST 100 endeksinin 76.500 seviyesinin orta ve uzun vadede kritik destek konumunda olduğunu dile getiren analistler, 78.000 puanın üzerine çıkılması durumunda ise kısa vadede pozitif havanın etkisini artırabileceğini öngörüyor.

Dolarda yükseliş hız kesmedi

Dolarda yukarı yönlü hareket, yeni hafta ile birlikte devam ediyor. Dallas Fed Başkanı Richard Fisher'ın cuma günü ilk faiz artışının baharda olmasını beklediğini açıklamasının ardından yükselen dolar/TL, bugün de dolarda küresel değer kazancı ile Mart sonundan bu yana en yüksek seviyeye geldi.

Fed'in geçen hafta açıklanan son faiz toplantısı tutanaklarında faiz oranlarını sıfıra yakın seviyede "hatırı sayılır bir süre" daha tutacağını yinelemesine karşın, harekete geçtiğinde borçlanma maliyetlerini beklenenden daha hızlı yükseltebileceği işaretini verdi.

Ardından Dallas Fed Başkanı Richard Fisher, ABD'de faiz artışlarının ilkbahar aylarında, yani yatırımcıların beklentilerinden önce başlaması ancak artışın yavaş ve kademeli olarak yapılması gerektiğini ifade etti.

Son dönemde Fed'in para politikası nedeniyle dolarda küresel bazda görülen değer kazancına dikkat çeken bankacılar Fed yetkililerinden gelecek her türlü açıklamanın yakından izleneceğine dikkat çekiyor.

Bu sabah 2.2322/2.2334 seviyesinde olan dolar/TL, 12 Mart'tan beri en yüksek olan 2.2471'e kadar yükseldikten sonra gün sonuna doğru 2.2450 seviyesinde.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap