6 °C

Ertem: 'Ek borçlanma' kuru etkilemez

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Ertem, Hazine'nin borçlanma limitinin artırılmasının uzun vadede kura etki etmeyeceğini söyledi.

Ertem: 'Ek borçlanma' kuru etkilemez

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Cemil Ertem, ekonomi ve finans gündemine ilişkin açıklamalarda bulundu.

Ertem, NTV canlı yayınında yaptığı değerlendirmede, "2-3 aydır ağırlıklı ortalama maliyeti ile enflasyon arasındaki korelasyon bence kopmuş durumda. Şu anda enflasyonun aşağı indiği bir trend var. Enflasyon hedeflemesinin başından beri sorunlu bir yaklaşım olduğunu düşünüyorum" dedi.

Ertem, Hazine'nin 2017 borçlanma tavanının 47.5 milyar TL olduğunu, bunun daha yukarı çıkarılmasının gerekliliğini hükümetin değerlendireceğini söyleyerek, "Bunun orta vadede makro ekonomik verilere, kur, enflasyon ve faizler tarafına olumsuz etkisinin çok marjinal kalacağını düşünüyorum" dedi. Ertem, kurda yüksek fiyat hedefli tavsiyelere itibar edilmemesi gerektiği konusunda uyarıda bulundu.

3. çeyrekte yüzde 7'ye varan bir büyüme ile karşılaşılabileceğini ifade eden Ertem, "Büyümenin 2017'de yüzde 5'in üzerinde gerçekleşeceğini düşünüyorum. 2018'de yüzde 7-8-9 bandına giden bir büyüme olabilir" dedi ve ekledi: "4. çeyrekte KGF kredileri mevduata dönecek."

Şimşek 'borçlanma' için sinyali verdiŞimşek 'borçlanma' için sinyali verdi

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.