Euro'dan çıkış bulaşıcı bir hal alır

Merkez Bankası Başkanı Başçı, "Bir alternatif, belki de Yunanistan'ın borcunun yüzde 100'ünü devralmak" dedi.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

 

İSTANBUL - Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı, "Eğer bir ülke eurodan çıkarsa, o zaman başka ülkelerin de eurodan çıkma ihtimali olabilir demektir. Biz dışardakiler zaten dışarıdayız, içeride değiliz. Bizim açımızdan böyle bir çıkma durumu olmaz, ama AB içerisinde bir bulaşma etkisi olabilir" dedi.

Başçı, Dünya Ekonomi Forumu kapsamında düzenlenen "Eurozone Bulmacasını Çözmek" başlıklı oturumda yaptığı konuşmada, Türkiye'de 2001'de borç yükünün yüzde 90 civarında olduğunu, enflasyon ve faiz oranlarıyla ilgili sıkıntılar yaşandığını hatırlattı.

Türkiye'de alınan sıkı tedbirlerle faiz oranlarının azalması, büyümenin sağlanması ve güvenin artırılmasının sağlandığını dile getiren Başçı, "Her yerde aynı şekilde işlemeyebilir, çünkü her ülkenin kendine göre şartları olabilir. Onun için sonuçları dikkatle incelemek lazım" dedi.

Avrupa Merkez Bankası'nın herhangi bir tavsiyeye ihtiyacı olmadığını, onların ne yapacağını bildiklerini belirten Başçı, ancak hayatın çok zorlaşmaya başladığını, en ufak bir temerrüt ihtimalinin bile merkez bankaları açısından çok ciddi bir mesele olduğunu, dolayısıyla bir ülkenin attığı imzanın arkasında durmasının büyük önem taşıdığını ifade etti.

Merkez bankaları için işlerin zorlaştığının altını çizen Başçı, ellerinden gelenin en iyisini yaptıklarını, ancak temel birtakım sorunların söz konusu olduğunu söyledi.

Yunanistan için iki alternatif gösterdi

Yunanistan'ın Eurozone'dan çıkma ihtimaline ilişkin de Başçı, şunları kaydetti:
"Ben Eurozone'dan çıkmaktan bahsetmiyorum. Benim bahsettiğim, borcu ödemek. Bir alternatif, belki de Yunanistan'ın borcunun yüzde 100'ünü devralmak. Anında bir sürdürülebilirlik sağlayıp, devam etmek. Zaman içinde Yunanistan'ın bu parayı ödemesini öngörmek.

İkinci bir alternatif, tamamen ödenmesi. Ancak yüzde 140-150'lik borç yüküyle bunu yapmak kolay değil. Maastrich kriterlerine baktığınızda yüzde 60... Zaten başta yüzde 60'dan fazla olmamalıydı. Eğer bu konuya 2006-2007'de eğilinseydi, yani Yunanistan'daki borç yükü yüzde 100 civarındayken bunu yapsalardı, o zaman sadece mali kemer sıkmayla bu olabilirdi. Ama yüzde 140 ile bu pek olamayabilir, çok daha zor olabilir. Özel sektörün katılımında sorunlar daha da büyüyebiliyor ve bu sefer daha çok bulaşıcı hale geliyor."

"Maastrich kriterleri doğru tasarlandı"

Erdem Başçı, Eurozone'un format değiştirmesi gerektiğine dikkati çekerek, "Eğer bir ülke eurodan çıkarsa, o zaman başka ülkelerin de eurodan çıkma ihtimali olabilir demektir. Biz dışardakiler zaten dışarıdayız, içeride değiliz. Bizim açımızdan böyle bir çıkma durumu olmaz, ama AB içerisinde bir bulaşma etkisi olabilir" yorumunu yaptı.

Avrupa Merkez Bankası için durumun çok zor olduğuna dikkati çeken Başçı, sorunların Avrupa'da Eurozone ailesi içinde çözülmesi gereken bir mesele olduğunu söyledi.
Maastrich kriterlerinin Eurozone için doğru tasarlandığını ifade eden Başçı, "Bu kuralların ifası bence sorunlu. Türkiye, özellikle mali açıdan bence çok güzel bir örnek. Bu kurallara uyarsanız, performansınız iyi olur. Problem, kağıt üzerinde yazılı olanın uygulanmamasıdır" diye konuştu.

Bu konularda ilginizi çekebilir