JP Morgan: Global ortam kötüleşince TCMB ne yapacak?

JP Morgan, "TCMB'nin yaptığı sıkılaştırmanın kurda istikrar için yeterli olabileceğini ancak burada kritik soru global ortam kötüleştiği zaman ne olacağı" şeklinde bir değerlendirmede bulundu.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

TCMB Başkanı Murat Çetinkaya'nın Enflasyon Raporu sunumunu değerlendiren JP Morgan, Banka'nın bundan sonra proaktif bir duruş yerine reaktif bir duruş sergileyecek gibi göründüğünü bildirdi.

JP Morgan, "Faiz koridorunu yukarı kaydırmak gibi daha ortodoks bir politika yanıtı TCMB'nin kredibilitesindeki aşınmanın geriye döndürülmesinde ve enflasyon bekleyişlerinin daha anlamlı şekilde çıpalanmasına yardım edebilirdi. Bununla birlikte cari ortamda, TCMB'nin yaptığı sıkılaştırma kurda istikrar için yeterli olabilir. Burada kritik soru global ortam kötüleştiği veya bizim beklediğimiz gibi enflasyon gelecek 2-3 ayda keskin şekilde yükseldiğinde ne olacağı.

TCMB proaktif bir duruş yerine reaktif bir duruş sergileyecek ve Türk Lirası baskı altında kaldığında önce likiditeyi sıkılaştırıp, ardından daha fazla faiz artırımı yapacağı gibi görünüyor" değerlendirmesini yaptı.

Nomura: TCMB tahminlerini revize ederNomura: TCMB tahminlerini revize eder

 

Bu konularda ilginizi çekebilir