19 °C

Küresel piyasalar Yellen'ı bekliyor

Küresel piyasalarda gözler, bugün Trump'ın ABD'nin yeni başkanı olarak seçilmesinin ardından ilk sunumunu yapacak olan Fed Başkanı Yellen'a çevrildi.

Küresel piyasalar Yellen'ı bekliyor

ABD'nin yeni başkanı Trump'ın ekonomi politikalarının enflasyonda artışa neden olacağı ve Fed'in faizleri daha fazla artıracağı beklentileriyle uluslararası piyasalarda çıkışa geçen dolar, bugün yükselişine ara verdi.

Dün dolar endeksi, 100,57 ile Nisan 2003'ten bu yana en yüksek seviyeyi gördükten sonra bugün 100,32 seviyelerinde bulunuyor. ABD 10 yıllık tahvil faizleri ise 2,20 seviyelerine geriledi. Gelişmeler sonrasında Dow Jones endeksi yüzde 0,29 ve S&P 500 endeksi yüzde 0,16 düştü, Nasdaq endeksi ise yüzde 1,1 değer kazandı.

Analistler, Fed'in aralık ayında faizlerde artırıma gitmesine neredeyse kesin gözüyle bakıldığını, piyasalarda artık faiz artırım hızına ilişkin beklentilerin fiyatlandığını belirterek, Fed yetkililerinden gelen değerlendirmeler ve son dönemde açıklanan verilerin bu beklentileri güçlendirdiğini ifade etti.

Bugün Fed Başkanı Yellen'ın senatoda yapacağı sunumun piyasaların yönü açısından belirleyici olacağına işaret eden analistler, ayrıca ABD'de enflasyon, haftalık işsizlik başvuruları ve konut başlangıçları gibi makroekonomik verilerin izleneceğini kaydetti.

Avrupa tarafında ise avro/dolar paritesi son dönemde gözlenen aşağı yönlü seyrine devam ederek 1,0666 ile yaklaşık bir yılın en düşük seviyesini görürken, bugün 1,07 sınırında tutunmaya çalışıyor. Dün güne yükselişle başlayan, Fed üyelerinden faiz artırımına ilişkin gelen açıklamalar ve güçlenen dolarla yönünü negatife çeviren Avrupa pay piyasalarında ise Almanya'da DAX endeksi yüzde 0,66, İngiltere'de FTSE 100 endeksi yüzde 0,63 ve Fransa'da CAC 40 endeksi yüzde 0,78 düşüşle günü tamamladı.

Analistler, bugün Avrupa tarafında ekim ayı enflasyon ve eylül inşaat üretimi verilerinin yanı sıra İngiltere'de perakende satışların takip edileceğini belirterek, avro/dolar paritesinin seyrinin de piyasaların yönü açısından önem taşıdığını kaydetti.

Asya borsaları da küresel pay piyasalarındaki dalgalı seyri devralırken, Japonya Merkez Bankası (BoJ), tahvil faizlerindeki yükselişe ilişkin endişelerle yeni politika çerçevesini uygulamaya almasından bu yana ilk kez sabit faizle sınırsız miktarda Japon devlet tahvili alımı gerçekleştireceğini duyurdu. Gelişmelerin etkisiyle Japonya'da Nikkei endeksi yüzde 0,1 geriledi, Çin'de Şanghay bileşik endeksi ise düşüşünü 3'üncü güne taşıyarak yüzde 0,2 değer kaybetti.

Yellen, bu akşam doların hızını keser mi?Yellen, bu akşam doların hızını keser mi?

 

Dolar, tarihi zirveye yakın açıldıDolar, tarihi zirveye yakın açıldı

 

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.