Martta yalnızca o kazandırdı

Yatırım araçları içinde yalnızca dolar Mart ayında yatırımcısına kazandırırken, başta Borsa İstanbul olmak üzere, diğer tüm yatırım araçlarına yatırım yapanlar geçen ayı zararla geride bıraktı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Tüketici Fiyatları Endeksi (TÜFE) ve Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi (Yİ-ÜFE) ile indirgendiğinde geçen ay en fazla reel getiriyi dolar sağladı. 

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), bu yılın mart ayına ilişkin "Finansal Yatırım Araçlarının Reel Getiri Oranları"nı açıkladı. 

Buna göre, aylık bazda en yüksek reel getiriyi sağlayan yatırım aracı, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 4,10, TÜFE ile indirgendiğinde de yüzde 3,95 ile dolar oldu. 

Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde, yatırım araçlarından Borsa İstanbul (BIST) 100 Endeksi yüzde 6,70, avro yüzde 0,71, mevduat faizi yüzde 0,64, Devlet İç Borçlanma Senetleri (DİBS) yüzde 0,54 ve külçe altın yüzde 0,27 yatırımcısına kaybettirdi.  

TÜFE ile indirgendiğinde de BIST 100 Endeksi yüzde 6,83, avro yüzde 0,85, mevduat faizi yüzde 0,78, DİBS yüzde 0,68 ve külçe altın yüzde 0,41 yatırımcısına kaybettirdi. 

reel_getiri.jpg

Dolar, üç aylık değerlendirmede, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 9,99, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 9,53 oranıyla yatırımcısına en yüksek reel getiri sağlayan yatırım aracı oldu. Buna karşılık, BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 6,38, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,77 yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı olarak gerçekleşti. 

Altı aylık değerlendirmeye göre, dolar Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 15,10, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 11,86 ile yatırımcısına en yüksek kazancı sağladı. Aynı dönemde avro, Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 3,40, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 6,12 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu. 

Yıllık en yüksek reel getiri borsada 

Finansal yatırım araçları, yıllık olarak değerlendirildiğinde BIST 100 Endeksi Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 21,20, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 16,47 oranında yatırımcısına en fazla reel getiriyi sağladı. Diğer taraftan, avro Yİ-ÜFE ile indirgendiğinde yüzde 11,48, TÜFE ile indirgendiğinde ise yüzde 14,93 oranında yatırımcısına en çok kaybettiren yatırım aracı oldu.

Bu konularda ilginizi çekebilir