17 °C

Piyasalar dönüm noktasında

Piyasalar bir dönüm noktasında. Büyümenin güçlü, enflasyonun zayıf, faizlerin düşük olduğu konjonktür geride kalırken; büyümenin ve şirket kârlarının güçlü olduğu, ancak enflasyonun ve faizlerin yükselmekte olduğu yeni bir döneme girildi.

Piyasalar dönüm noktasında

Risk algısının bozulması ve yatırımcıların nakde dönme isteği ile son üç günde S&P 500 yüzde 6, MSCI gelişmekte olan ülkeler ve Türkiye hisse senetleri yüzde 3 civarında satış yedi.

İş Yatırım tarafından hazırlanan notta, piyasalardaki bu hareketin 2006 veya 2014 yıllarındaki gibi sert bir düzeltmeye işaret ettiği kaydedildi.

Notta, "Uzun bir süreden beri 2.20-2.50 bandında dalgalanan ABD tahvilleri son üç haftada gelen satışlarla Ocak 2014'ten beri gördüğü en yüksek seviye olan yüzde 2.84 düzeyine ulaştı. Büyümenin güçlendiği, şirket kârlarının reel olarak arttığı bir ortamda tahvil faizlerindeki artış ilk başta piyasaları rahatsız etmedi" ifadesine yer verildi ve piyasaların bugün itibariyle bir dönüm noktasında olduğu kaydedildi.

"Piyasalar bir dönüm noktasında. Büyümenin güçlü, enflasyonun zayıf, faizlerin düşük olduğu güzel konjonktürü geride bıraktık. Büyümenin ve şirket kârlarının güçlü olduğu, ancak enflasyonun ve faizlerin yükselmekte olduğu yeni bir döneme girdik" ifadelerinin yer aldığı notta, ABD 10 yıllık faizleri yüzde 2.69 civarına gerilemesi iyi, piyasaları yukarı taşıyan güven havasının bozulması kötü haber olarak gösterildi.

ABD'deki ateş BIST'e sıçradıABD'deki ateş BIST'e sıçradı

Pence: Borsadaki düşüş basit bir gelgitPence: Borsadaki düşüş basit bir gelgit

Petrol fiyatı, borsalardaki düşüşle gerilediPetrol fiyatı, borsalardaki düşüşle geriledi

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap