12 °C

Piyasalar hareketli bir gün yaşadı

Güne yükseliş isteğini sürdürerek başlayan dolar kuru, dalgalı bir seyir izlerken borsada ise yüzde 2'yi geçen bir değer kazancı gerçekleşti.

Piyasalar hareketli bir gün yaşadı

Piyasalar hareketli bir günü geride bıraktı.Dolar kuru 3,68 seviyelerine yaklaştı, borsa ise yüzde 2'yi aşan kazançla 89.000'i geçti. 

Dolar/TL'de geçen haftanın son gününde gelişmekte olan ülkelere yönelik risk iştahının zayıflaması sonrası başlayan yükseliş eğilimi, ABD Merkez Bankası yetkililerinin faiz artışlarının yakın olduğu mesajları ve ABD Başkanı Donald Trump'ın açıklamaları sonrası bugün de devam etti.

Dolardaki küresel değer kazancı trendine bağlı olarak dolar/TL dün akşam işlem gördüğü 3.62'li seviyelerden önce bu sabah itibarıyla 3.65'e yükselerek güne başladı. Gün içinde bir ara 3.63'e gerileyen kur bu seviyedeki kazanımlarını koruyamadı ve 3.6790 seviyesine kadar çıktı. Bu seviyeden yeniden düşüşe geçen kurda işlemler piyasaların kapanış saatleri itibariyle 3.6640 seviyesinden gerçekleşiyor.

Öte yandan bu sabah saatlerinde 3.7450 civarındaki sepet bazında TL aynı saatte 3.7632/3.7490, 3.85 civarındaki euro/TL ise 3.8605/3.8629 seviyesinde bulunuyor.

Borsa 89.000'i geçti

Borsa İstanbul (BİST) ise banka hisselerindeki güçlü yükselişin etkisiyle yüzde 2'yi aşan yükselişle 89.000 seviyesini geçti.

BİST 100 endeksi 1841 puan artışla (yüzde 2.11) 89.320 puandan kapandı. 

Yurtdışı borsalardaki güçlü pozitif seyir ve BDDK'nın bankaların tutması gereken döviz zorunlu karşılıklarına ilişkin düzenleme BİST'teki güçlü yükselişte etkili odu.

Dolar endeksi 102 civarına yaklaştı

Fed yetkililerinin bu ay faiz artırımı yapılabileceği beklentilerini kuvvetlendiren açıklamalarının ardından değer kazanan dolarda piyasalar üzerinde yakından izlenen ancak pek ayrıntı içermeyen ABD Başkanı Donald Trump'ın ilk yıl politikaları hakkındaki konuşmasından daha belirleyici oldu.

Doların altı önemli para birimi karşısındaki performansını izleyen dolar endeksi ise yüzde 1'e yakın yükselerek 102 civarında işlem gördü.

Dow Jones tarihi rekorla açıldıDow Jones tarihi rekorla açıldı

 

En kıdemli Fed yetkililerinden New York Fed Başkanı William Dudley dün Türkiye piyasalarının kapanışı ardından para politikasını sıkılaştırma gerektiren koşulların "çok daha ikna edici" hale geldiğini söyledi.

San Francisco Fed Başkanı John Williams ise ekonominin tam istihdama gelmesi, enflasyonun yükselişe geçmesi ve ABD yönetiminin hayata geçirmesi olası vergi indirimi planlarıyla birlikte faiz artırımı konusunda "Ben artık ertelenmesine ihtiyaç görmüyorum... Bence Mart toplantımızda faiz artırımı ciddi şekilde değerlendirmek üzere gündemde olacak" dedi.

Bir bankanın döviz masası işlemcisi, "Fed'den gelen açıklamalar sonrası Mart ayına ilişkin faiz artışı ihtimali yüzde 60-70'lere geldi. ABD verileri de gelişmekte olan para birimleri açısından negatif. Tüm bunlar geçen haftadan beri kurda 3.56'lı seviyelerden 3.66'lı seviyelere yükselişte ana belirleyici oldu" dedi.

Trump ise Kongre'ye hitaben yaptığı konuşmada, ABD'nin göçmen kabul sisteminde geniş kapsamlı değişiklik önerisinde bulundu ve orta sınırlar için vergileri indireceğine söz verdi ancak herhangi ayrıntı vermedi.

Merkez Bankası'nın (TCMB) Ocak ayından bu yana uyguladığı sıkı likidite politikası ve gelişmekte olan ülke para birimlerine ilişkin artan risk iştahı dolar/TL'nin tarihi zirve olan 3.9417'den yönünü aşağı çevirmesini sağlamıştı.

TCMB'nin Ocak ortasından bu yana uyguladığı politikaların sonucunda oluşan faizi gösteren ortalama fonlama maliyeti 2 puan artış gösterdi. Dün yüzde 10.40 seviyesindeki ağırlıklı ortalama fonlama maliyeti bugün de anlamlı bir değişiklik göstermeyerek yüzde 10.38 oldu.

Yorumlar

  • Yaman altay Faiz artırabilir ama siyasi bir kararla yoksa güneş doğudan doğuyor artık Batı duraklama döneminde

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.