6 °C

Piyasalarda Noel sakinliği devam ediyor

Piyasalar, devam eden Noel sakinliğiyle güne yatay başladı.

Piyasalarda Noel sakinliği devam ediyor

Yurt dışında devam eden Noel tatili dolayısıyla yaşanan düşük hacmin etkisiyle yurtiçi piyasalar yatay görünümü sürdürüyor.

Borsa İstanbul (BİST) 100 endeksi güne 135 puan artışla 77.164 puandan başladı. Açılış itibariyle hisse senetleri ortalama yüzde 0,18 oranında değer kazandı.

Dün akşam saatlerinde 3.5080 seviyesinde olan dolar/TL, bu sabah 3.5060 seviyesinde. Dün aynı saatte 3.5868 seviyesinde olan sepet bazında TL bu sabah 3.5894; 3.6658 seviyesindeki euro/TL ise 3.6655 civarında.

Altın - petrol

Petrol fiyatları yeni yıl öncesi tatilin devam etmesiyle beraber piyasalarda işlemlerin düşük hacimde seyretmesi ve işlemcilerin OPEC üyeleri ile üye olmayan ülkeler arasında petrol üretiminin sınırlanmasına dair anlaşmaya yönelik bekle ve gör stratejisi izlemesiyle bugün çok değişiklik göstermedi.

Brent ham petrolün varil fiyatı bu sabah 55.15 dolardan işlem görürken, ABD türü ham petrolün varil fiyatı 53.12 dolar oldu.

Altın fiyatları bugün hafif yükselişler gösterirken, işlemcilerin piyasalara yön gösterecek gelişmeler beklemesiyle işlem hacmi düşük kaldı ve dolardaki yükseliş de kazançları sınırladı. Spot altının ons fiyatı yüzde 0.3 artarak 1,136.80 dolardan işlem gördü.

Önemli bir veri yok

Yılın son haftasına girilmesiyle beraber küresel piyasalar sakin bir seyir izlerken, piyasalara yön verecek gelişmelerde de kıtlık yaşanıyor.

ALB Forex Araştırma Müdürü Kenan Çınar, "Özellikle dolar/TL'de önümüzdeki birkaç gün 3,50'nin altına sarkmasını beklemekteyiz" diyerek, bunun bankacılık hisselerine pozitif yansıyabileceğini belirtti. Çınar, bu yönde bir hareket gelmesi durumunda "78,200 seviyeleri görülebilir" dedi.

Ziraat Yatırım da bugün yazdığı piyasa raporunda, "Bugün de yataya yakın hafif satıcılı bir açılış sonrası endeksin dar bir aralıkta seyretmesini bekliyoruz" dedi.

Yurt içinde bugün 14:00'da açıklanacak TCMB PPK özetlerinin yanında, yurt dışından 18:00'da açıklanacak ABD tüketici güven endeksi takip edilecek.

Dolar 3.50 üzerinde sakin seyrediyorDolar 3.50 üzerinde sakin seyrediyor

 

Küresel piyasalar yatay seyrediyorKüresel piyasalar yatay seyrediyor

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap