12 °C

Yatırımcı yönünü Twitter’da arıyor

Para ve sermaye piyasalarında teknolojik gelişim nedeniyle haber akışları hızlanırken, gelen verileri yorumlamak gittikçe zorlaşıyor. Piyasalarda ön bulmaya çalışan küçük yatırımcılar ise artık Twitter’ı da önemli haber kaynakları arasına eklemiş durumda.

Yatırımcı yönünü Twitter’da arıyor

UĞUR YILMAZ
BORSA/FİNANS SERVİSİ 

twitter_bird_logo_2012.svg.pnguguruzyilmaz

Büyüme potansiyelinin görüldüğü her sahnede genellikle en ön koltukları kapmayı başaran para ve sermaye piyasaları oyuncuları, iletişimin değişen yollarına da uyum sağlamakta güçlük çekmiyor. Ana besin kaynağı olarak haber akışlarını kullanan yatırımcılar, dünyada Twitter’ın gücünü kullanmaya çoktan başlamışken, Türkiye’de de piyasa fenomenleri ortaya çıkmaya başladı. Uzun bir dönemdir borsa forumlarında yön bulmaya çalışan küçük yatırımcılar, artık Twitter paylaşımları üzerinden trendleri takip etmeye başladı.

Twitter’ı aktif kullanan analistler, her gün binlerce kişiyle anlık data paylaşımı yaparken, ekonomistler ise üretim, enflasyon, işsizlik gibi verilerle ilgili derin analizlere girmeden önce ‘sıcağı sıcağına’ durum değerlendirmesi yapıyorlar. Bunlar dışında bağımsız piyasa oyuncuları arasından kemikleşmiş takipçi kitlesine sahip kişiler sivrilirken, piyasaları alaya alan isimler de yok değil.
Paylaşılan içeriğin faydası ile doğrudan bağlantılı olmasa da, en sağlıklı kararı yine piyasanın içindeki insanların vereceğini hesaba katarak, en çok takip edilen isimleri DÜNYA okurları için derledik.

Yatırım tavsiyesi değildir!

Sermaye Piyasası düzenlemelerine göre "sermaye piyasası araçlarının fiyatlarını, değerlerini veya yatırımcıların kararlarını etkilemek amacıyla yalan, yanlış veya yanıltıcı bilgi veren, söylenti çıkaran, haber veren, yorum yapan veya rapor hazırlayan ya da bunları yayan" kişiler için cezai yaptırımlar bulunuyor. Bu nedenle piyasanın Twitter’da takip ettiği hemen hemen bütün isimler, kendileri ile ilgili açıklamaların başına “Yatırım tavsiyesi değildir” notunu iliştiriyor.  En yoğun takip edilen isimlerin bile zaman zaman tahminlerinde yanıldığı göz önünde bulundurulduğunda ise genellikle göz ardı edilen bu notun önemi de ön plana çıkıyor.

Piyasanın en çok takip ettiği hesaplar (10 bin +)

Kişi

Hesap Adı

Takipçi Sayısı

Mahfi Eğilmez

twitter_bird_logo_2012.svg.pngmahfiegilmez

86,8 bin

Yaşar Erdinç

twitter_bird_logo_2012.svg.pngyerdinc65

36,4 bin

Figen Özavcı

twitter_bird_logo_2012.svg.pngFigenozavci

35,5 bin

Emre Alkin

twitter_bird_logo_2012.svg.pngemrealkin1969

35,1 bin

Adem Simit

twitter_bird_logo_2012.svg.pngekonomiperver

30,9 bin

Halil Reçber

twitter_bird_logo_2012.svg.pngHalilRecber

23,8 bin

Ahmet Mergen

twitter_bird_logo_2012.svg.pngahmet_mergen

19,8 bin

Asaf Savaş Akat

twitter_bird_logo_2012.svg.pngAS_Akat

19,6 bin

Şant Manukyan

twitter_bird_logo_2012.svg.pngSantManukyan

18,2 bin

Özgür Demirtaş

twitter_bird_logo_2012.svg.pngProfDemirtas

16,3 bin

Nuri Sevgen

twitter_bird_logo_2012.svg.pngnurisevgen

15,6 bin

Cüneyt Paksoy

twitter_bird_logo_2012.svg.pngCuneyt_Paksoy

13,1 bin

Aytun Bilgin

twitter_bird_logo_2012.svg.pngaytunbilgin

11,1 bin

Murat Sağman

twitter_bird_logo_2012.svg.pngmuratsagman

10,5 bin

Harun Kahraman

twitter_bird_logo_2012.svg.pngkahraman_harun

10,5 bin


Piyasanın Twitter yıldızları:

Mahfi Eğilmez: Takipçi sayısında açık ara birinci olan tecrübeli iktisatçı Mahfi Eğilmez, paylaşımlarında genellikle makro ekonomiye ilişkin değerlendirmelerine yer veriyor.

Yaşar Erdinç: İş Yatırım, Oyak Yatırım gibi aracı kurumlarda araştırma müdürü olarak çalışmış olan Doç Dr. Yaşar Erdinç,  piyasanın en çok takip ettiği isimler listesinde ikinci sırada bulunuyor.

Figen Özavcı: Meksa Yatırım Genel Müdür Yardımcısı olan Figen Özavcı, piyasanın en yoğun paylaşımda bulunan kişilerinden olurken, Twitter’da “eli oklavalı” olarak da biliniyor.

Emre Alkin: Prof. Dr. Emre Alkin hem akademisyen kişiliğiyle hem de TV’lerde katıldığı ekonomi programlarıyla tanınırken, kalabalık bir takipçi kitlesine de sahip bulunuyor.

Adem Simit: İktisat tarihinin en önemli figürlerinden biri olan Adam Smith’e gönderme yapan takma ismiyle ekonomi mizahı yapan Adem Simit’i, piyasa gülümsemek için takibe almış durumda.

Halil Reçber: XTB Menkul Değerler Stratejisti Halil Reçber, düzenlediği teknik analiz eğitimleri ile sadık takipçiler edinirken, Twitter’ın en aktif isimlerinden de biri.

Ahmet Mergen: Sermaye piyasalarının en tecrübeli isimlerinden biri olan Destek Menkul Değerler Stratejisti Ahmet Mergen,  yatırımcıların en çok akıl danıştığı uzmanların başında geliyor.

Asaf Savaş Akat: Genellikle retweet yoluyla paylaşımlarda bulunan Ünlü ekonomist Asaf Savaş Akat, zaman zaman makro verilerle ilgili değerlendirmelere de twitlerinde yer veriyor.

Şant Manukyan: İş Yatırım Uluslararası Piyasalar Müdürü  ve DÜNYA yazarı Şant Manukyan, detaylı analizleri ile Twitter’ın en üretken isimlerinden biri olarak öne çıkıyor.

Özgür Demirtaş: Sabancı Üniversitesi'nde görevli akademisyen Prof. Dr. Özgür Demirtaş, makro ekonomiye yönelik paylaşımlarda bulunuyor.

Nuri Sevgen: Gedik Yatırım Vadeli İşlemler Müdürü Dr. Nuri Sevgen, değerlendirmelerini grafikler ile destekleyerek piyasada ilgiyle takip edilen isimler arasında yer alıyor.

Cüneyt Paksoy: Piyasa açısından önemli haber ve verileri süzerek paylaşan Saxo Capital Strateji Uzmanı ve DÜNYA yazarı Cüneyt Paksoy, piyasanın dikkatle izlediği isimler arasında yer alıyor.

Aytun Bilgin: Borsa İstanbul’a yönelik analizleri yanı sıra emtia piyasalarıyla ilgili twitlere imza atan Aytun Bilgin, zaman zaman iktisadi politikalara yönelik tartışmalarda da yer alıyor.

Murat Sağman: Notus Portföy Yönetimi Yönetici Ortağı ve Genel Müdürü Murat Sağman, Twitter’da ağırlıklı olarak makro ekonomiye yönelik paylaşımlarda bulunuyor.

Harun Kahraman: Listenin tek ‘amatör’ yatırımcısı olan Harun Kahraman, Twitter’daki piyasa fenomenlerinden biri. 10 binin üzerindeki takipçisi ile yoğun bir şekilde etkileşime giren Kahraman, çizdiği grafikler ve takipçilerinden gelen soruları yanıtsız bırakmayarak sadık bir kitle edinmiş durumda.

Global analiz ve raporlar

Global piyasalarda da analistler ve ekonomistler Twitter’da büyük ilgi görüyor. Wall Street Journal muhabiri Katie Martin’in, “Twitter’da takip etmeniz gereken 50 hesap” başlıklı haberinde, Twitter’da piyasa raporu ve analizler yayınlayan kurumlara yer verildi. Kişisel hesapların hariç tutulduğu listede, 10 binin üzerinde takipçiye sahip İngilizce yayın yapan hesaplar şunlar:


twitter_bird_logo_2012.svg.pngAccenture
twitter_bird_logo_2012.svg.pngBBVAResearch
twitter_bird_logo_2012.svg.pngbespokeinvest
twitter_bird_logo_2012.svg.pngblackrock
twitter_bird_logo_2012.svg.pngBofAML
twitter_bird_logo_2012.svg.pngbondvigilantes
twitter_bird_logo_2012.svg.pngColumbiaMgmt
twitter_bird_logo_2012.svg.pngcsresearch
twitter_bird_logo_2012.svg.pngEU_Eurostat
twitter_bird_logo_2012.svg.pngFactSet
twitter_bird_logo_2012.svg.pngGoldmanSachs
twitter_bird_logo_2012.svg.pngGothamResearch
twitter_bird_logo_2012.svg.pngMarkitEconomics
twitter_bird_logo_2012.svg.pngmckinseychina
twitter_bird_logo_2012.svg.pngMerrillLynch
twitter_bird_logo_2012.svg.pngmuddywatersre
twitter_bird_logo_2012.svg.pngPIMCO
twitter_bird_logo_2012.svg.pngRA_Insights
twitter_bird_logo_2012.svg.pngsentimentrader
twitter_bird_logo_2012.svg.pngSPCapitalIQ
twitter_bird_logo_2012.svg.pngUBSAmericas
twitter_bird_logo_2012.svg.pngUBSemea

Haberi geliştirmemize yardımcı olun!
Elimizden geldiğinde çok hesabı kontrol ederek 10 binin üzerinde takipçisi olan ve para ve sermaye piyasalarına yönelik paylaşımlarda bulunan isimleri bir araya getirdik. Ancak kullanıcılar Twitter’da sistematik bir şekilde tanımlanmadıklarından, varsa gözden kaçan isimleri bize bildirebilirsiniz,haberi güncellemeye devam edeceğiz.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.