15 °C

'Gitmiyoruz, buradayız'

Kurtarma faaliyeti bittikten sonra da çekilip gitmeyeceklerini, tüm bakanlıklar ile işçi ailelerinin yanında olacaklarını söyleyen Bakan Yıldız, Suriyeli işçi çalıştırıldığı iddiasını ise, "Ağır iftiralar yapanı küçültür" şeklinde yanıtladı

'Gitmiyoruz, buradayız'

MANİSA - Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Soma'daki maden faciasında son 2 işçinin cesedinin maden ocağından çıkarılmasının ardından açıklamalarda bulundu.

Suriyeli işçi çalıştırıldığı iddialarına yanıt veren Yıldız, "Acının içinde bu kadar ağır iftiraların yaşanması yapanları küçültür. Bir can pazarı yaşandığı politikanızı burada yapmayın." dedi.

Bakan Yıldız, iddialarla ilgili şu sözleri sarfetti:

Dört gündür sosyal medyada Suriyeli çocukların burada çalıştığını buna rağmen 100-150 civarında bunların üzerinin kapatıldığı söyleniyor. Bu nasıl insanlık dışı bir hadisedir. Böyle bir şey olabilir mi? Biz burada yaptıklarımızı anlatıyoruz. Bu hadise kamunun veya özel sektörün yaptıklarını lehine veya aleyhine  yaptıklarını paylaşma yeridir burası. Biz dürüst davrandık her şeyi paylaştık. Bunu da yapmaya devam edeceğiz. 

"Suriyeli çocuklarla ilgili hassasiyeti olan, Esad'e, öldürdüğü binlercesi için karşı çıksın"

"Eğer Suriyeli çocuklarla alakalı hassasiyeti olanlar varsa gitsinler Esad'e, öldürdüğü binlerce Suriyeli çocukla ilgili karşı çıksınlar." diyen Yıldız, "Orada yapamadıklarını gelip de bu ocaktan almaya kalkmasınlar. Bu maden ocağını da kötü emellerine alet etmesinler" ifadelerini kullandı.

Yıldız, arama kurtarma çalışmalarının ardından faaliyetlerini soruşturmalar, maden ocağında üretim yapılıp yapılmaması konularına yoğunlaştıracaklarını bildirdi.

Soma'daki maden faciasının gerçek nedeninin teknik, idari ve birçok açıdan değerlendirileceğini söyleyen Yıldız, adli ve idari soruşturmaların sonucunu takip edeceklerini vurguladı. 

"Gitmiyoruz, buradayız"

Yıldız, "Koordinasyon bundan sonra devam edecek. Kurtarma faaliyeti bittikten sonra buradan çekilip gitmiyoruz. Tüm bakanlıklar buradaki kardeşlerimizin ailelerimizin yanında olacağız. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile Somada'ki vatandaşların yanında olacağız." dedi.

Bakan Yıldız, gazetecilerin sorularına da şu yanıtları verdi:

Yasal düzenleme çalışması olacak mı?

TBMM’de araştırma önergesi verildi. İktidarıyla muhalefetiyle. Biz bunu destekliyoruz. Bakanlık olarak bütün hazırlıkların şeffaf şekilde paylaşılacağını söylemek istiyorum. İlk değerlendirmesini Bakanlar Kurulu’nda Salı gün yapmış olacağız. Biz burada yaşadıklarımızı kamuoyuyla paylaştık. Her vatandaşımızı yüreği buradaydı. 

Suriyeli işçi çalıştırıldığı iddiaları?

Acının içinde bu kadar ağır iftiraların yaşanması yapanları küçültür. Bir can pazarı yaşandığı politikanızı burada yapmayın.

Dört gündür sosyal medyada Suriyeli çocukların burada çalıştığını buna rağmen 100-150 civarında bunların üzerinin kapatıldığı söyleniyor. Bu nasıl insanlık dışı bir hadisedir. Böyle bir şey olabilir mi? Biz burada yaptıklarımızı anlatıyoruz. Bu hadise kamunun veya özel sektörün yaptıklarını lehine veya aleyhine  yaptıklarını paylaşma yeridir burası. Biz dürüst davrandık her şeyi paylaştık. Bunu da yapmaya devam edeceğiz. 

Maden işçisi sayısının daha fazla olduğu iddiaları var?

Gündemi biraz takip etmenizi tavsiye ederim. Bütün bunlar AFAD’ın sayfasında açıklanıyor. Biz o isimleri bundan 3 gün açıklayamayız. AFAD’ın sitesinde bütün isimler var. Bunu söyleyenler bize ispat etsinler.

Sigorta bilgileri paylaşılır mı?

Her bilgi paylaşılır. Bir şeyin saklanması mümkün olabilir mi? Hukuk devletinde yaşıyoruz. Bu iddiaları ortaya atanlar kendilerine bir baksınlar.

İçeride kurtarılmayı bekleyen işçimiz yoktur. Oraların düzenlenmesi, bu yaşayan bir mekanızma. Lastik gibi değil çektiğinizde geri gelen bir sistem bu. Üretim olduğunda bu sistem kendini besliyor olmadığında geriye gidiyoruz. Bu şartlar aydınlatılana katar üretimin durdurulacağını tahmin ediyorum.

Ailelere yardım yapılacak mı?

Vatandaşlarımızı ihtiyaçları karşılanıyor. Önümüzdeki günlerde genel yardımlarla alakalı, sadece kamu kuruluşlarıyla ilgili değil her türlü faaliyetler paylaşılacaktır.

Kredi ertelemesi borç ertelemesi ile ilgili düzenleme olacak mı?

Mesela elektrik borcu için şirket biz bunları sildik deniyor. Banka kredi borcunu sildik diyor. Bunlar gibi örneklerin dışında buradaki vatandaşlarımızın mağdur olmayacağını herkes bilsin.

Türkiye genelinde mevzuata uymayan bir maden kapatıldı mı?

1 tane değil 110 maden ocağı kapatıldı.  Bunun haber niteliği yok sanırım. 114 maden ocağı istediğimiz vasıflara uygun olmadığı için kapatıldı. 2 ay önce 1 kaza oldu, 1 işçi öldü. Hemen denetimlere başlayın dedim, bize göre o ocak kapalı denildi. Kaçak çalışan ocaklarda ölümler oluyor.  Konuyla ilgili çalışmalar yapılıyor bunları kamuoyuyla paylaşacağız.

Telefon açtığımızda bugün burada ilginç bir örnek yaşandı. Kurtarma ekiplerinde annesine babasına telefon bile edemeyip bugün annesine babasına kavuşan biriyle karşılaştık. Neden anneni babanı aramadın dedik, ben kurtarma faaliyetlerine odaklandım unuttum dedi.  1 kişi vardı ulaşamadığımız o da evinde çıktı. Neden haber vermedin dediğimizde evindeyim dedi. 

Yangın neden söndürülemedi?

Arkadaşlar bu herhangi bir evin yanması gibi değil. İçinde kömürle beslenen bir mekanizma. Yangının söndürülmesini birçok yöntemi var. Suyu basarsınız ama orada canlarımız var. Suyu basarsın yangın söndürülür derseniz ayrı.
 
Cenazesi teslim edilemeyen var mı?

7 cenazemiz var. DNA testi yapıyoruz. Doğru cenazeleri doğru ailelere teslim edeceğiz.
 
Tesisin üretime ne kadar süre kapalı olacak?
 
İş müfettişlerimizin, savcılıkla alakalı incelemelerin konusudur. Benim bir şey söylemem doğru olmaz.
 
İncelemeler ne zaman açıklanacak?
 
Biz ne savcımıza ne de müfettişimize bir şey söylemeyeyiz.   Ne zaman  biterse o zaman açıklarlar.

Bu sektörde 11 bin kişi çalışıyor. Ama iş sağlığı konusunda kimsenin risk edilmesini istemeyiz. Yerli kömürden elektriği üretebilmemiz lazım. 2 milyon aileye kömür dağıtıyoruz, nereden dağıtıyoruz buradan dağıtıyoruz. Belirsizlik bizden kaynaklanmıyor kişi sayısıyla ilgili. Kusura bakmayın artık bu kadarını da biz üstümüze almayalım. İşçilerimizle ilgilendik. Şimdiye kadar verdiğimiz her rakamı teyit alarak yaptık.
 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.