'İki maymun oynanıyor'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, PKK'ya silah bırakması çağrısıyla ilgili, "Burada adeta ikili bir görüntü söz konusu. Bugün Yalçın beyle açıklama yapanların açıklamaları farklı, Eş Başkan’ın açıklaması farklı. Burada iki maymun oynanıyor" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Suudi Arabistan'a hareketinden önce Atatürk Havalimanı'nda yaptığı basın toplantısında, PKK'ya silah bırakma çağrısına ilişkin, "Silahların bırakılması çağrısı, bizler için çok çok önemli bir beklentiydi. Bu demokratik açılım süreciyle başlayan bir çağrıdır. Milli Birlik ve Kardeşlik Projesi'yle başlayan bir çağrıdır. Şimdi de çözüm süreciyle devam eden ve noktalayalım diye hasretle beklediğimiz bir çağrıdır" dedi.

Erdoğan, şöyle konuştu:

"Çağrılar güzeldir ama aslolan daha önceden söylediğim gibi uygulamadır. Acaba bu uygulama şu seçim öncesinde veya seçimlerde araziye ne kadar yansıyacak? Bundan önce mart seçimlerinde maalesef yansımadı, Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yansımadı. Yine aynı şekilde devam etti. Temennim odur ki, yapılan açıklamaların arkasında durulur ve bununla ilgili adımlar da atılır.

Burada silahı bırakması gereken bölücü terör örgütünün mensuplarıdır. Eğer burada güvenlik güçlerimizin silahı bırakması bekleniyorsa bu ham hayaldir, böyle bir şey olmaz. Güvenlik güçlerinin enstrümanıdır silah. Onunla beraber yaşar ve o silahın hedefi huzurdur, güvenliği sağlamaktır, huzuru getirmektir. Kalkıp da asker, polis bunlar da silahı bıraksın deniliyorsa, böyle saçmalık olmaz."

Cumhurbaşkanı Erdoğan, HDP Eş Genel Başkanı Demirtaş'ın açıklamalarına ilişkin de "Burada adeta bir ikili görüntü söz konusu. Bugün Yalçın beyle birlikte açıklama yapanların yaptığı açıklamalar farklı, eş başkanın yaptığı açıklama farklı. İmralı'ya gidenlerin yaptığı açıklama farklı, eş başkanın yaptığı açıklama farklı. Böyle şey olmaz. Demek bunların oturmuş bir ilkesi yok...

"Burada iki maymun oynanıyor"

“Burada adeta ikili bir görüntü sözkonusu. Bugün Yalçın beyle açıklama yapanların açıklamaları farklı, Eş Başkan’ın açıklaması farklı. Burada iki maymun oynanıyor. Bunların oturmuş bir ilkesi yok. İlkeli bir tavır içinde olsalar heyet ile ş Başkanı’n açıklamasının aynı olması gerekir. Aynı olmadığına göre hükümetin değil onların kendisini check etmesi lazım. Ne istendi de 12 yıllık başbakanlığım döneminde verilmedi. Biz ret politikalarını kaldırdık, inkar politikalarını kaldırdı. Bu kimlik sürecidir. Bunları getiren biziz. İnsanca yaşama erdemini getiren biziz" ifadelerini kullandı.

Erdoğan, "Her şey eninde sonunda uygulamaya dayalıdır. Bu uygulama nedir? Silahların bırakılmasıdır. Bırakıldığı andan itibaren da zaten bu ülkede huzur, refah ortamı çok daha farklı bir şekilde gelişecektir" diye konuştu.

"Faiz lobisinin tehdidi var"

Erdoğan, "Bana göre faiz lobisinin tehdidi var. Biz faiz lobisine hizmet etmekle mükellef değiliz. Bunu kim savunuyorsa savunsun bana göre faiz lobisinin kulu kölesidir ve bu ülkeye de yine söylüyorum ihanet içindedir" dedi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, ziyareti sırasında MısırCumhurbaşkanı Sisi ile görüşüp görüşmeyeceğine ilişkin soruya ise "Şaka yapıyorsun herhalde. Böyle bir şey arkadaşlar söz konusu değil. Bizim gündemimizde böyle bir şey asla söz konusu değil. Böyle bir şeyin olabilmesi için çok ciddi bir defa olumlu istikamette adımların atılabilmesi lazım" yanıtını verdi.

Erdoğan, "Ret politikalarını biz kaldırdık, asimilasyon politikalarını biz kaldırdık, inkar politikalarını biz kaldırdık. İşte bunlar kimlik sürecidir. Bunları getiren biziz" dedi.

Bu konularda ilginizi çekebilir