26 °C

'Vergili' köyü yeniden 'Vergisiz' oldu

Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Vergili köyüne "Becirman" adının verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende Kürtçe isim tabelasını Bakan Şimşek taktı

'Vergili' köyü yeniden 'Vergisiz' oldu

BATMAN - Batman'ın Vergili Köyü demokratikleşme paketi kapsamında eski adına geri döndü. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek'in katıldığı törenle köy ilk adı olan Becirman'ı yeniden aldı. Becirman'ın anlamı ise 'vergisiz' demek. 

Peygamber soyundan gelen seyitlerin yerleştiği köyde Osmanlı döneminde 'seyitlerden vergi alınmaz' denilerek köyün adı 'Becirman' (vergisiz) olurken Cumhuriyet döneminde koyun adı Vergili olarak değiştirilmiş. Bugün ise köyün adi yeniden Becirman yani Vergisiz olarak iade edildi. 

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Batman'ın Gercüş ilçesine bağlı Vergili köyüne "Becirman" adının verilmesi dolayısıyla düzenlenen törende, 1920'li yıllardan itibaren sistematik şekilde Türkiye'deki köylerin neredeyse üçte birinin isminin Türkçeleştirildiğini bildirdi.

AK Parti hükümetleri olarak farklılıkları tehdit değil, zenginlik olarak gördüklerini dile getiren Şimşek, demokratik standartların iyileştirilmesi noktasında çok mesafe katettiklerini belirtti.

Şimşek, şöyle devam etti:

"Orjinal isminin tam tersi bir anlam yüklenmiş"

"Hükümetimizin meclise sunduktan sonra kabul edilen demokratikleşme paketi çerçevesinde ismi zamanla değiştirilen, Türkçeleştirilen köylerimize, diğer yerleşim yerlerimize isimlerin değiştirilme imkanı getirdik. Becirman uzun yıllar büyük bir haksızlığa  uğradı. Çünkü burası bir Seyit köyü. Osmanlı döneminde bunlar vergiden muaf olan bir kesim. O nedenle bu köyün adı Kürtçe'de 'vergisiz' anlamına gelen Becirman. Ama Tükçeleştirildiğinde köyün ismi 'vergili' olarak değiştirilmiş. Orjinal isminin tam tersi bir anlam yüklenmiş. Bugün tabi ki köyün verdiği karar ve bu kararın Bakanlar Kurulu tarafından onaylanmasıyla orjinal, anlamlı ismine geri dönmüştür."

Köylülerden çözüm süreci için destek istedi

Köylülerden çözüm sürecine sahip çıkmalarını isteyen Şimşek, hükümet olarak vatandaşların hak ve özgürlüklerinin iyileştirilmesi için çalışmaya, reformlar yapmaya devam edeceklerini kaydetti.

Daha sonra Şimşek, görevlilerle köyün tabelasını taktı.

Törene, AK Parti Milletvekili Ziver Özdemir, Batman Emniyet Müdürü Necati Denizci ve köylüler katıldı.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap