Amerikalı rahip serbest bırakıldı

ABD ve Türkiye arasında krize sebep olan ABD'li rahip Andrew Craig Brunson için tahliye kararı çıktı. Dünyanın gözünün üzerinde olduğu duruşmada mahkeme heyeti, rahibin yurt dışına çıkış yasağını da kaldırdı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

FETÖ ve PKK adına suç işlediği ve casusluk yaptığı iddiasıyla 35 yıl hapis istemiyle yargılanan ABD’li rahip Andrew Craig Brunson’un duruşmasında mahkeme, kararını açıkladı.

Mahkeme heyeti, Brunson'a 3 yıl 1 ay 15 gün hapis cezası verirken rahibin ceza evinde yattığı süre göz önüne alınarak Brunson’ın tahliyesine karar verildi. Ayrıca yurt dışına çıkış yasağı da kaldırıldı.

9 Aralık 2016 tarihinde 'casusluk' suçlamasıyla tutuklanan Rahip Brunson, 25 Temmuz'dan bu yana da ev hapsinde bulunuyordu.

İzmir 2. Ağır Ceza Mahkemesinde 4. kez hakim karşısına çıkan Brunson'un son sözleri, "Ben masum bir adamım. İsa’yı seviyorum, Türkiye’yi seviyorum. Beraatımı istiyorum" olmuştu.

"Temyize gideceğiz"

Mahkeme sonrasında basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Brunson'un avukatı  İsmail Cem Halavurt, "Bu mahkumiyeti de kabul etmiyoruz, temyize gideceğiz. Brunson büyük ihtimalle ABD'ye dönecek" dedi.

Birçok yerli ve yabancı basın kuruluşu da mahkemeden çıkacak kararı bekledi.

Trump'tan Brunson mesajıTrump'tan Brunson mesajı

Dolar, Brunson kararı sonrası kâr satışıyla yükseldiDolar, Brunson kararı sonrası kâr satışıyla yükseldi

Brunson'un avukatından açıklamaBrunson'un avukatından açıklama

 

Bu konularda ilginizi çekebilir