9 °C

Çavuşoğlu: Suriye rejimine yazılı bilgi verdik

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, katıldığı bir televizyon programında Zeytin dalı harekatıyla ilgili, "Suriye rejimine yazılı bilgi verdik" dedi.

Çavuşoğlu:  Suriye rejimine yazılı bilgi verdik

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, Afrin’e yönelik başlatılan Zeytin dalı harekatıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu

NTV canlı yayınına katılan Çavuşoğlu, harekattan önce Suriye rejijmine yazılı bilgi verildiğini ifade ederek, "Diğer aktörlerle de istişare halindeyiz. Havadan da müdahale ihtiyacı duyulmuştur. Hedeflerin yüzde 95’i vurulmuştur. Harekatta siviller değil, teröristler hedef alınmıştır. Harekat, çok titiz bir şekilde yürütüyor. Operasyonu havadan ve karadan yürütüyoruz. Teknik konularda askerlerimiz bilgi vermektedir. Hava sahasını kullanma ihtiyacı vardır, F-16’larımız hedefleri vurmuştur" dedi.

Sözlerine, "Suriye rejimi kayıtlara geçirmek için kendi topraklarına girilmesine karşı olduğunu bildirdi. Rusya ve diğer ülkelerle biz bilgi paylaşımı yapıyoruz. BM’de de bilgilendirmeyi yapıyoruz. Uluslararası hukuktan doğan hakkımızı kullanıyoruz. Esas olan bizim ne yaptığımız, harekatın uluslararası hukuka uygunluğudur. Bizim kendi adımlarımızı atmamız lazım. Gerekli uyarıları yaptık. Kimse bizi ne tehditten koruyabilir, ne de kollayabilir. Gerçek müttefik teröristlerin yanında değil, Türkiye’nin yanında olur diyerek devam eden Çavuşoğlu şunları söyledi:

"Bugün Tillerson’a net bir şekilde verdik. Rusya ve İran’a bilgi veriyoruz. Harekatta tam isabet var. Yaralılara baktığımızda PKK, YPG teröristleridir. Fırat Kalkanı harekatında olduğu gibi Suriye rejimine önceden yazılı bilgilendirme yapıyoruz. Uluslararası hukuka uygun olduğunu bildiriyoruz. Sadece yazılı bilgilendirmede bulunuyoruz; biz buraya girdik. Suriye’nin toprak bütünlüğü çok önemli, Türkiye bunu destekliyor. Soçi’yle bu sürecin bilgisi yok. Soçi’de YPG’nin, PKK’nın olmadığını söyledik. DAEŞ, El Nusra, PKK-YPG yoktur. Siyasi süreci etkileyecek bir şey yoktur. Soçi’nin zemini farklıdır. Oradaki rejim ile terörist olmayan gruplarla yapılan görüşmedir.  Suriye’deki aktörlere bilgi paylaşımında bulunduk, ne yapacağımızı da konuştuk. Bundan sonra da devam edecektir"

İdlib’de gözlemci sayısını artırmak için sahada çalışmaların sürdüğünü belirten Çavuşoğlu, "4’e çıkması için çalışıyoruz. Afrin’de yapılan saldırılar gözlemcilerimize, askerlerimize ve sivillere, muhalefete saldırılar gelmeye başladı. Bu, istikrar ve güveni engellemektir. Amaç siyasi çözümü etkilemek, terör devletini kurmaktır. Harekat, İdlib’de atacağımız adımları da etkileyecektir" dedi.

Zeytin Dalı Harekatı'ndan karelerZeytin Dalı Harekatı'ndan kareler

 

Rusya'dan Pentagon'a suçlamaRusya'dan Pentagon'a suçlama

 

"Zeytin Dalı Harekatı" başladı"Zeytin Dalı Harekatı" başladı

 

İncirlik'te hareketli dakikalarİncirlik'te hareketli dakikalar

 

Erdoğan: Rahat durmadılar, gereğini yapıyoruzErdoğan: Rahat durmadılar, gereğini yapıyoruz

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.