13 °C

Doğaltaşta Çin seferberliği

Ege Maden İhracatçıları Birliği, Çin Halk Cumhuriyeti’ne daha fazla ihracat için kolları sıvadı. Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye’den 67 firma ile katılacak

Doğaltaşta Çin seferberliği

İZMİR - Türkiye’nin doğaltaş ihracatında lider pazarı konumundaki Çin Halk Cumhuriyeti’ne daha fazla ihracat için kolları sıvayan Ege Maden İhracatçıları Birliği, 6-9 Mart 2014 tarihleri arasında düzenlenen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’na Türkiye’den 67 firma ile çıkarma yapacak. 2013 yılında Çin’e 982 milyon dolarlık ihracat yapan Türk doğaltaş sektörü 2023 yılında Çin’e 3 milyar dolar ihracat hedefliyor. 

Türkiye Milli Katılım Organizasyonu Ege İhracatçı Birlikleri tarafından gerçekleştirilen Xiamen Doğaltaş ve Teknolojileri Fuarı’nda milli katılım organizasyonu dışında 60 civarında Türk doğaltaş firması bireysel katılımcı statüsünde Türk doğaltaşını sergileyecek, ihracatını arttırmak için çaba gösterecek. Ege İhracatçı Birlikleri'nden yapılan yazılı açıklamaya göre küresel krize rağmen yatırımları durdurmayan ender ülkelerden olan Çin'e doğaltaş satmak isteyen Türk doğaltaş ihracatçıları, dünyanın en büyük doğaltaş fuarları arasında yer alan Xiamen Fuarı'nda 2 bin 303 metrekare büyüklüğündeki Türkiye standında yerlerini alacak. 

Erdinç: Çin dünyanın en büyük doğaltaş alıcısı

Türkiye’den Çin'e yapılan ihracatın yarıdan fazlasının doğaltaş ve maden olduğunu belirten Ege Maden İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Arslan Erdinç, Türkiye'nin ihracat hedeflerini yakalamak için bu ülkeye daha fazla doğaltaş satacaklarını vurguladı. Erdinç, “Çin doğu yakasını kalkındırdı. Şimdi iç bölgelerde inşaat yatırımlarına başladı. Bu hamleyi fırsat olarak görüyoruz. Bu nedenle bu yıl Çin'deki dünyanın en büyük doğaltaş fuarına çok daha güçlü şekilde katılacağız” dedi. 
Çin'in dünyanın en büyük doğaltaş alıcısı olduğuna dikkat çeken Erdinç, “Çin'e yapılan ihracatın yüzde 67'si mermer ve maden. Gelen paranın tamamı Türkiye'de kalıyor. Çin şu an bizden çok yüksek miktarda doğaltaş alıyor. Bunun tamamına yakınını iç tüketimde kullanıyorlar. Çin'e daha fazla ihracat yapacağız. Bunun yolu da Xiamen Fuarı'nda kuracağımız bağlantılardan geçiyor” diye konuştu. 

Çin hedefi 3 milyar dolarlık ihracat

Türkiye’nin 2013 yılında Çin’e 982 milyon dolarlık doğaltaş ihraç ettiğini dile getiren Erdinç, şöyle devam etti: 

“Xiamen Fuarı’nda milyonlarca dolarlık yeni bağlantı kuracağız. Maden ruhsatlarındaki sorunun çözüme kavuşması sektörde yeni bir dinamizme yol açacak. 2023 yılı için sektörün belirlediği 7 milyar dolar ihracat rakamında Çin’in 3 milyar dolarlık pay almasını hedefliyoruz” 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.