26 °C

Erdoğan: Bunun bedelini ödeyecekler

Hollanda'da dün gerçekleştirilen uygulamalar sonrası açıklama yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Çarşamba günkü seçime ilişkileri feda ettiler, bunun bedelini ödeyecekler" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Haliç Kongre Merkezi'nde düzenlenen Uluslararası İyilik Ödülleri Töreni'nde konuştu. Erdoğan, Hollanda'ya yönelik sert açıklamalar yaparken, Hollanda'da çarşamba günü düzenlenecek seçimler sonrası bir değerlendirme yapacaklarını ve karşı tarafın bunun bedelini ödeyeceğini söyledi. 

Erdoğan, "Batı gerçek yüzünü birkaç gündür net bir şekilde ortaya koyuyor. Olaylar başladığında nazizim yeniden hortladığını söyledim. Meğerse nazizim sürüyormuş dedim. Şimdi soruyorum bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanımız, Fatma Sayan kardeşimize, kendi konsolosluğuna gitmesini engelleyen bir zihniyet bunu dünyaya nasıl anlatacak?" dedi.

"Ben istediğim ülkeye istediğim gibi girerim. Uluslararası seyahat özgürlüğü çerçevecesinde de giderim" ifadelerini kullanan Erdoğan, "Ama nazizim olduğu zaman, faşizm olduğu zaman konsolosluğumuzu kilitleyecek kadar ileri gitmişlerdir. Sabah 4-4,5'a kadar telefon başında konuşuyoruz. Hollanda çarşamba günü yapılacak bir seçime sen ilişkileri feda edebiliyorsan bunu bedelini ödeyeceksin" diye konuştu.

'Diplomasi nedir öğrenecekler'

"Fatma kardeşimiz her türlü girişimi yaptı. Ayrılmasını tavsiye ettik ve ayrıldı. Ancak 1,5 saatte beklettiler" değerlendirmesini yapan Erdoğan, şöyle davam etti:

"Bundan sonraki süreç işleyecek. Hollanda'daki Türk kardeşlerime de sesleniyorum. Sizler zaten gereğini yapacaksınız ben biliyorum. İsim vermeme gerek yok bir tane ırkçı var. Bu bölücülük nedir? Bu ayrımcılık nedir? Nerdesin Avrupa Birliği?"

"Çarşamba günü sonrası bir değerlendirme yapacağız. Bu cevapsız bırakılamaz. Benim bakanıma, dış işleri bakanıma, il emniyet vekili arkadaşlarımıza her türlü edep dışı davranışları yapanlar bunun bedelini ödeyecek. Hollanda'daki vatandaşlarımın üzerine atlarını, köpeklerini sürenler bedelini ödeyecekler."

'Türkler orayı terk etmeyecek'

"Çıkmış bir tanesi ne diyor? Türkler burayı terk edecek... Terk etmeyecekler. Bunlar oranın vatandaşı artık, terk etmeyecekler. Bu, daha da gelişecek ve genişleyecek. Bunun bedelini her türlü ödeyecekler, kusura bakmasınlar, ödeyecekler ve diplomasi nedir onu da öğrenecekler. Uluslararası diploması nedir onu da öğrenecekler." 

Yıldırım: Cevabı en ağır şekilde verilecekYıldırım: Cevabı en ağır şekilde verilecek

Kılıçdaroğlu: Hollanda ile ilişkileri askıya alınKılıçdaroğlu: Hollanda ile ilişkileri askıya alın

Çavuşoğlu: Adım atmayı sürdüreceğizÇavuşoğlu: Adım atmayı sürdüreceğiz

Hollanda polisi: En az 7 kişi yaralandıHollanda polisi: En az 7 kişi yaralandı

Zeybekci: Yaptırım şu an söz konusu değilZeybekci: Yaptırım şu an söz konusu değil

Bakan Kaya'dan ilk açıklama Bakan Kaya'dan ilk açıklama

 

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap