HDP'den barajı kaldırma sözü

Eş Genel Başkan Yüksekdağ, "Yüzde 10 barajını yıkarak aynı zamanda Türkiye'de inşa edilen bu darbeci zihniyeti ve siyaseti de yıkıp atacağız" dedi

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

HDP Eş Genel Başkanı Figen Yüksekdağ, "Yüzde 10 barajını yıkarak aynı zamanda Türkiye'de inşa edilen bu darbeci zihniyeti ve siyaseti de yıkıp atacağız" dedi.

Yüksekdağ, partisince, Denizli Özay Gönlüm Meydanı'nda düzenlenen mitingde, HDP'nin seçim kampanyalarına engel olunmaya çalışıldığını, seçim bürolarına çeşitli saldırılar yapıldığını ileri sürdü.

Siyasi iktidarın, kendisi gibi düşünmeyenleri düşman ilan ettiğini iddia eden Yüksekdağ, iktidarın süngüsünün düştüğünü savundu.

Yüksekdağ, 7 Haziran seçimlerinde Türkiye'nin, kibir siyasetinden beslenenlere insanlık dersi vereceğini ifade ederek, şunları söyledi:

"Siyasi iktidar güç sahibi oldu, insanlıktan koptu. Güç sahibi olunca, gücünü servetini, zenginliğini büyütünce, AKP hükumeti ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, kendisinden başka hiçbir şeyi görmez oldu. Zenginlik hırsı, servet avcılığı, bunların bütün değerlerini eritmiş, ortadan kaldırmış. Bugün ellerindeki iktidarla yetinmeyip o güçlerini, zorbalıklarını, o servetlerini güvence altına almak ve ömür boyu bu üstünlüğü korumak için Türkiye'den daha fazlasını istiyorlar. Türkiye'de barışı sağlamadıktan sonra 400 değil, 4 vekil bile sana haramdır, o saray sana haramdır."

AK Parti'nin, devletin kaynaklarıyla seçim kampanyası yürüttüğünü ileri süren Yüksekdağ, halkın hükumetten icraat beklediğini vurguladı. Yüksekdağ, şu görüşleri dile getirdi:

"Eğer darbeye karşıysanız, bütün darbe kurumlarını kaldırın. Darbeci değilseniz, Kenan Evren'in ruhu sizde yaşamıyorsa dediğinizi yapın. Buradan Cumhurbaşkanına ve Başbakana sesleniyorum: Yarın MGK'yı, YÖK'ü kaldırın. Yüzde 10 seçim barajını kaldırın. Bizler yüzde 10 barajını yıkıp geçtiğimizde işte o zaman onların yapamadıklarını yapacağız. Bizler yüzde 10 barajını yıkarak aynı zamanda Türkiye'de inşa edilen bu darbeci zihniyeti ve siyaseti de yıkıp atacağız. Darbeyle kol kola girmiş, darbe ve darbecilerle tek vücut olmuş AKP iktidarını birlikte aşıp geçeceğiz."

Bu konularda ilginizi çekebilir