18 °C

İMKB'de düşüş eğilimi sürüyor

Borsada geri çekilme bugün yurtdışındaki gevşek seyrin de etkisiyle devam ediyor.

İMKB'de düşüş eğilimi sürüyor

İSTANBUL – İMKB hisse senetleri piyasasında düşüş eğilimi devam ediyor. Dün yurtdışındaki yükselişlere karşın yüzde 2 değer kaybeden borsada, bugün yurtdışındaki geri çekilmeyle birlikte satıcılı seyir izleniyor.

Yurtiçi piyasada, finansal istikrar çerçevesinde gelebilecek yeni önlemlerin boyutu ve zamanı konusundaki belirsizlikler ve tartışmalar satışların artmasında rol oynuyor.

Bir yandan kredi genişlemesini sınırlamak adına yeni önlemlerin yakın olduğu, tedbirlerin etkisiyle varlık fiyatlarının aşağı gelebileceği beklentisi oluşurken, diğer yandan önlemlerin gecikeceği ve yetersiz kalacağını düşünenler de var.

Öte yandan bu sabah açıklanan işsizlik rakamları piyasa beklentilerinin bir miktar altında geldi. İşsizlik oranı martta 2,9 puan azalarak yüzde 10.8'e düşerken, Türkiye genelinde işsiz sayısı 2 milyon 816 bin kişiye geriledi.

Bugünkü açılışını 239 puan düşüşle 61.946 puandan yapan İMKB-100, aşağı yönlü harekette 61.472 seviyesine kadar indi. Bileşik Endeks 61.500/600 seviyelerinde dengeli görüntü çiziyor.

Tahvil-bono piyasasında da satış tarafının nispeten güçlü olduğu görülüyor. 20 Şubat 2013 vadeli gösterge tahvilin bileşik getirisi yüzde 8,94 seviyesinde yer alıyor.

Yabancı alımlarıyla yükselen Dolar/TL ise 1.59'un üzerinde. Bankalararası piyasada en iyi alış/satış 1.5920/1.5940 TL düzeyinde. Euro ise 2.2870 liradan işlem görüyor.

Yurtdışı piyasalarda ise dünkü pozitif görünüm yerini bugün gevşek seyre bırakmış durumda. Yunanistan'a verilecek borç paketinin hazır olmadığı ve ABD Merkez Bankası (Fed) Başkanının borç limitine ilişkin açıklamaları satışlarda etkili.

Bugün ABD'de TÜFE enflasyonu, Empire imalat sanayi endeksi, sanayi üretimi, kapasite kullanımı, konut sektörü endeksi, İngiltere'de istihdam rakamları yakından izlenecek.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap