9 °C

MÜSİAD Başkanı: Hollanda'nın tutumu açık bir taciz

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edilmesi ve Aile Bakanı Kaya'nın aracının durdurulmasını kınadı

MÜSİAD Başkanı: Hollanda'nın tutumu açık bir taciz

MÜSİAD Genel Başkanı Nail Olpak, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu'nun uçağının iniş izninin iptal edilmesi ve Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya'nın bulunduğu aracın durdurulması ile ilgili kınama mesajı yayımladı.

Hollanda'nın tavrının Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik açık bir taciz olduğunu vurgulayan Olpak, yaşananların diplomatik teamüllere uygun bir süreçle düzelmesini temenni ettiklerini bildirdi.

MÜSİAD Başkanı Olpak'ın mesajı şöyle: “Çeşitli sebeplerle Bakanlarımıza sergilenen antidemokratik tutum, Hollanda Hükümetince iki ülke ilişkilerini ve ifade özgürlüğünü göz ardı eden bir tavırdır. Hollanda makamlarının nezaketsiz açıklamaları kısa zamanda yasaklama ve kısıtlamalara, en sonunda ise şiddete dönüşmüştür. Demokrasi ve özgürlüklere bağlılığını her vesileyle vurgulayan Hollanda makamlarının bu tavırları, Hollanda’daki Türk toplumunun demokratik haklarına ve onuruna yönelik açık bir tacizdir.

Bu hasmane tutum ve önyargılı zihniyet apaçık bir acizlik göstergesidir. Hollanda makamlarını bu tutumlarından dolayı kınıyoruz.

Hollanda ile 4 asırdır kesintisiz sürdürdüğümüz siyasi ve ekonomik ilişkilerimizi göz önüne aldığımızda, maruz kaldığımız bu kabul edilemez ve tehlikeli uygulamanın bir an önce son bulmasını ve diplomatik teamüllere uygun bir süreçle düzelmesini temenni ediyoruz”.

İstanbul, Ankara ve Rotterdam'da protestoİstanbul, Ankara ve Rotterdam'da protesto

İş dünyasından Hollanda'ya tepkiİş dünyasından Hollanda'ya tepki

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.