10 °C

Özcan: "YGS'yi kaldıracağız"

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YGS'nin yerine olgunluk sınavı getireceklerini açıkladı.

Özcan: "YGS'yi kaldıracağız"

İSTANBUL - Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) tarih oluyor. Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, YGS’nin yerine olgunluk sınavının getirileceğini açıkladı.

Akşam gazetesi yazarı Turgay Polat'ın sorularını yanıtlayan Özcan, getirilecek yeni sistemle ilgili çalışma yaptıklarını belirtti.

YÖK Başkanı Özcan, "YGS'yi kaldırıp yerine 'olgunluk' sınavını getiriyoruz. Böylece lise bitirme sınavını getirip ortaöğretim başarı puanını da bu sınavın sonucundan alacağız. Bu sınavı MEB yapacak, biz sadece LYS yapacağız. Öğrenciler lise son sınıfta 'lise bitirme sınavı'na girecekler bu sınav öğrencinin lisede gördüğü derslerle ilgili olacak. Eğer hazırlıklarımızı yapabilirsek bu sınavda açık uçlu soru da sorabiliriz. İşte o zaman öğrencinin lise eğitimini desteklemiş oluruz. Öğrenciler bu sınavı geçmeden üniversiteye gidemeyecekler. Bu sınavı geçen öğrenciler LYS'ye katılıp tercih yapabilecekler. Sınavın bize bir faydası da öğrencinin hangi dersten başarılı olduğunu göreceğiz. O zaman belki LYS'de de öğrenciyi buna göre yönlendireceğiz. Ama tekrar söyleyeyim bundan sonra top MEB'dedir" dedi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap