8 °C

"AB ile ilgili biraz hayal kırıklığı var"

Şimşek, "AB şu anda, Türkiye'ye farklı bir perspektiften bakmak için gerekli olan stratejik vizyondan ve liderlikten yoksun." dedi.

"AB ile ilgili biraz hayal kırıklığı var"

LONDRA- Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye'nin Avrupa için yük değil, değer olduğunu söyleyerek, "AB şu anda, Türkiye'ye farklı bir perspektiften bakmak için gerekli olan stratejik vizyondan ve liderlikten yoksun" dedi.

Şimşek, İngiliz yayın kuruluşu BBC'de yayımlanan "Hardtalk" adlı programa katılarak, programın sunucusu Stephen Sackur'un sorularını yanıtladı.

Sackur'un "Türkiye'nin, AB, ABD ve NATO konularında hayal kırıklığına uğradığının doğru olup olmadığını" sorması üzerine Şimşek, Türkiye'nin çevresini ve komşularını yeniden keşfettiğinin doğru olduğunu, bunun Türkiye'yi zayıflatmaktan çok güçlendirdiğini kaydetti ve şöyle konuştu:

"AB ile ilgili biraz hayal kırıklığı var. AB şu anda, Türkiye'ye farklı bir perspektiften bakmak için gerekli olan stratejik vizyondan ve liderlikten yoksun. Türkiye, Avrupa için yük değil, değer."

"Ankara'da AB konusunda hayal kırıklığı olduğunu mu söylüyorsunuz?" sorusuna ise Şimşek, birilerinin sürekli sizi sevmediğini söylemesinin, düş kırıklığına neden olabileceğini ifade etti. Ancak, Türkiye'nin komşularıyla, Arap ülkeleriyle, Rusya ve İran'la gelişmiş ilişkilerinin bununla çok az ilgisi olduğunu, bu ülkelerle ilişkilerin AB'ye alternatif olmadığını vurgulayan Şimşek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Biz Birliğe, AB'yi kulüp olarak bir saplantı haline getirdiğimiz için değil, biz AB, Türkiye'nin kendi siyasi, ekonomik ve sosyal değişimine referans olduğu için katılmak istiyoruz. AB, benim ülkemde değişimin motoru oldu. Türkiye temel hak ve özgürlüklerin artırılması, demokrasinin geliştirilmesi, daha güçlü kurumlar oluşturulması gibi konularda önemli ilerlemeler kaydetti. Son derece faydasını gördük ve bu değişime devam etmek istiyoruz, bu Türk halkı için iyi."

"Biz hazırız ama Avrupa değil"

Türkiye'nin Brüksel ve Washington'la ilişkilere odaklanmak yerine, Müslüman dünyaya ve Orta Doğu'ya daha fazla sempatisi olduğunun doğru olup olmadığının sorulması üzerine de Şimşek, Türkiye'nin komşularını ve etrafını on yıllarca gözardı ettiğini belirterek, "Türkiye'nin Batı'ya doğru ilerleyişi, komşularımızı, Arap ve Müslüman ülkelerini gözardı etmek anlamına gelmez. Bu yanlış bir bakış olur" dedi.

Şimşek, AK Parti'nin, gelenekler, değerler, aile gibi konulara geldiğinde muhafazakar olduğunun doğru olduğunu ancak ekonomi, uluslararası ilişkiler gibi konulara gelince oldukça liberal, açık ve Batı yanlısı olduğunu belirtti ve reformları teşvik ederek, AB üyelik müzakerelerini başlatanın AK Parti olduğunu vurguladı.  

Sunucu Sackur'un, Türkiye'nin AB konusunda "donmuş bir noktada gibi gözüktüğünü" söylemesi üzerine de Şimşek, bunun kısmen doğru olduğunu ve AB'nin genişleme politikasının oldukça olumsuz olduğunu kaydetti.

"Benim görüşüme göre, Avrupa'da genişleme konusunda bir bitkinlik var" diyen Şimşek, Türkiye'nin AB için sıradan bir aday olmadığını bildirdi. AB ile yürütülen müzakerelerde, 35 başlığı açmaya hazır olduklarını belirten Şimşek, "Hatta bazı başlıklar konusunda komisyon bizden önceden bir şey yapmamazı istemedi. Dolayısıyla biz hazırız ama Avrupa hazır değil" dedi.

Sackur, "Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel gibi liderlerin Türkiye'nin tam üyeliğini istemediği, imtiyazlı ortaklıktan bahsettiklerini" söylemesi üzerine de Mehmet Şimşek, Türkiye'nin AB'ye tam üyelikten başka bir şeye evet demeyeceğini belirtti. Şimşek, Türkiye'nin Avrupa'ya ihtiyacı olduğu kadar, Avrupa'nın da Türkiye'ye ihtiyacı olduğunu ve Avrupa'nın uzun vadede, Türkiye'den birliğe katılmasını isteyeceğini ifade etti.

"Avrupa'nın Türkiye'ye ihtiyacı olacaktır"

Amerikan yatırım bankası Goldman Sachs'ın bir çalışmasından da bahseden Şimşek, gelişmekte olan pazarlara ilişkin yapılan bu çalışmaya göre Türkiye'nin 2050 yılında, İngiltere ve Rusya'dan sonra, Avrupa'daki en büyük 3. ekonomi ve dünyadaki en büyük 9. ekonomi olarak gösterildiğini kaydetti.

Şimşek, "Türkiye, dinamik ve Avrupa için bir değer. Eğer Avrupa gerçekten ekonomik, siyasi, askeri ve birçok konuda önemli kalmak istiyorsa, Türkiye'ye ihtiyacı olacaktır" dedi.

Stephen Sackur'un "Türkiye'nin ticaret konusunda Avrupa'ya bağımlı olduğunu" söylemesi üzerine de Şimşek, katılım sürecinin yavaş olduğunun doğru olduğunu ama bunun Gümrük Birliği Anlaşmasının tehlikede olduğu anlamına gelmediğini vurguladı.

Avrupa'nın, Türkiye'yi gümrük birliğine alarak büyük fayda sağladığını ifade eden Şimşek, ihracatın yaklaşık yüzde 57'sinin Avrupa'ya olduğunu, turistlerin yaklaşık yüzde 60-70'inin ve yaklaşık yüzde 60-70 doğrudan yabancı yatırımların kaynağının AB'den geldiğini belirtti.

Avro para birimi ve Avrupa'nın içinde bulunduğu ekonomik sıkıntının hatırlatılması üzerine de Şimşek, AB'yi salt ekonomik bir konu olarak görmenin zorlaştığını, Avrupa'nın birlik ve çeşitlilikle ilgili olduğunu ifade etti.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.