13 °C

”Türk ve Suriyeli iş adamlarımız yakın diyaloğa girmeli”

Bakan Şimşek, "İlişkileri daha da ileri noktaya getirmek için gerekli siyasi irade var" dedi.

”Türk ve Suriyeli iş adamlarımız yakın diyaloğa girmeli”

HALEP - Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ve Suriye ile ilişkilerin her alanda mükemmel düzeyde olduğunu belirterek, "Helva yapmak için ne gerekiyorsa var. Serbest ticaret anlaşması var, vizeler kalktı, ilişkiler çok iyi düzeyde. Artık işadamlarımızın birbiriyle yakın bir diyaloğa girmesi lazım" dedi.

Çeşitli temaslarda bulunmak için Suriye'ye gelen Bakan Şimşek, Halep Valisi Ali Ahmad Mansoura'yı ziyaret etti.

Şimşek, ziyarette yaptığı konuşmada, dünyanın kültür mirası açısından çok önemli olan Halep'te bulunmaktan duyduğu mutluluğu dile getirdi.

Şimşek, "Türkiye ile Suriye ilişkileri siyasi, ekonomik her alanda mükemmel denilecek düzeyde. Bu ilişkileri daha da ileri noktaya getirmek için gerekli siyasi irade var" dedi.

Suriye'ye ilk kez geldiğini, bunun gecikmiş bir ziyaret olduğunu ifade eden Şimşek, "Dost ve kardeş ülke Suriye'nin gelişmesi, refahının yükselmesi, istikrarı bizim açımızdan çok önemli. Ben kendimi evimde hissediyorum. Son derece rahatım" diye konuştu.

Siyasiler olarak, ev ödevlerini yaptıklarını ve siyasi ilişkilerin mükemmel düzeyde olduğunu belirten Şimşek, "Artık işadamları bir araya gelip, iki ülkenin refahını daha ileriye götürmek için beraberce çalışacaklar" dedi.

"Helva yapmak için her şey var"

Türkiye'nin eskiden yıllık 1 milyar dolara yakın yabancı sermaye çektiğini kriz öncesinde yıllık 20 milyar dolara ulaştığını ve krizle birlikte bir azalma yaşandığını dile getiren Şimşek, "Önümüzdeki yıllarda tekrar artışa geçecektir. Yabancı şirket sayısı da çok hızlı arttı, 2010'nun ikinci yarısında 25 bini aştı. Bu da reformlar yapılırsa bir ülkenin nereden nereye geldiğinin çok güzel bir göstergesi. Türkiye yabancı sermaye açısından çok cazip bir ülke" şeklinde konuştu.

Türkiye-Suriye yakınlaşmasının beraberinde çok güzel bir deneyim paylaşımını getireceğini ifade eden Şimşek, şunları kaydetti:

"Birbirimizden çok şey öğrenebiliriz. Tekerleği yeniden keşfetmenin bir manası yok. Biz, başarı hikayelerinden ilham alarak, ülkelerimizi çok daha ileri noktalara götürebiliriz. Türkiye olarak Suriyeli kardeşlerimizle bütün deneyimlerimizi paylaşmaya hazırız. Çünkü Suriye'nin kalkınması Türkiye'nin menfaatinedir.

Biz Suriyeli kardeşlerimizin yanındayız. Aslında helva yapmak için ne gerekiyorsa var. Serbest ticaret anlaşması var, vizeler kalktı, siyasi diyalog en üst düzeyde, ilişkiler çok iyi düzeyde. Artık, işadamlarımızın birbirleriyle yakın bir diyaloğa girmesi lazım. Ortak girişimler yaparak, Türkiye'de, Suriye'de üçüncü ülkelerde, Irak'ta, Avrupa'da niye olmasın... Ülkelerimizin menfaatine dünyanın gelişmesine sizler katkıda bulunabilecek kapasitedesiniz. Siyasiler olarak arkanızdayız. Daha fazla istihdam, daha fazla katma değer üretmeniz için önünüzü açmaya kararlıyız. Her zaman sizlere kapımız açık."

Türk iş adamlarına yatırım daveti

Halep Valisi Ali Ahmad Mansoura ise şu an Türkiye Suriye ilişkilerinin dünya ülkeleri nazarında örnek alınacak şekilde olduğunu kaydetti.

İki ülkenin ekonomisini birlikte geliştirmesi gerektiğini ifade eden Mansoura, Türkiye ile Suriye arasındaki 2 milyar dolarlık dış ticaret hacminin çok düşük olduğunu, önümüzdeki yıllarda bunun 5 milyar dolara çıkabileceğini belirtti.

Halep Organize Sanayi Bölgesi'nde 54 Türk yatırımı bulunduğunu, Türk işadamlarının yatırımının artmasını istediklerini ifade eden Mansoura, şöyle konuştu:

"Ticaret hacminin yükselmesi için her türlü çabayı göstereceğiz. Kalıcı Türk yatırımlarının Suriye'de yapılmasını, iki ülkede de ortak yatırımlar yapılmasını ümit ediyoruz. Türkiye-Suriye ticaret hacmi çok mütevazi, umudumuz bunun kat kat yükselmesi."

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.