13 °C

Yeni hafta yatay görünümle başladı

İMKB, açılışını 29 puan düşüşle 58.720 puandan yaptı.

Yeni hafta yatay görünümle başladı

İSTANBUL – Yurtiçi piyasada yeni hafta yatay seyirle başladı. Endeks 58.500 seviyelerinde dengeli hareket ederken, faiz yüzde 8 seviyesini koruyor. Dolar/TL ise 1.5150 düzeyinde.

Yurtiçi piyasada bir yandan referandum süreci izlenirken, diğer yandan yurtdışı piyasaların seyri takip edilmeye devam ediliyor. İç siyasi dinamiklerin yurtiçi piyasada etkisi daha sınırlı kalırken, ağırlıklı olarak yurtdışı gelişmeler yurtiçi piyasasının yönünde belirleyici rolü oynuyor.

Yurtdışına baktığımızda ise yeni haftanın özellikle ABD cephesinde toparlanma çabasıyla başladığını görüyoruz. Cuma günü Dow Jones düşerken, Nasdaq haftayı artıda kapatmıştı. Bugünse ABD vadeli piyasanın artıda yatay seyrin izlendiği görülüyor.

Yurtiçi piyasa ise haftaya yatay görünümle başladı. Açılışını 29 puan düşüşle 58.720 puandan yapan Bileşik Endeks saat 10:10 itibariyle 58.327 (-122) puanda yer alıyor. Endekste 59.000-59.100 bölgesinin önemli direnç konumunu sürdüreceği belirtiliyor. Bu hafta yurtiçinde ekonomi gündemini sakin olurken, çarşamba günü ağustos ayı Kapasite Kullanım Oranı açıklanacak.

Faiz kanadında ise yüzde 8 seviyelerindeki hareket sürüyor. Geçen hafta yüzde 8.06 bileşik seviyesinden kapanan 25 Nisan 2012 vadeli gösterge kıymet bugün yüzde 8.04 seviyesinde.

Dolar/TL'de 1.5150 seviyelerinde işlemler devam ediyor. Interbank işlemlerde en iyi alış/satış 1.5130/1.5150 düzeyinde.

Uluslararası piyasada Euro/Dolar 1.2715, Dolar/Yen 85.35 seviyesinde hareket ediyor. Bu arada yurtdışında Japon Yeni'nin seyri yakından izlenmeye devam ediliyor.  Japon Yen'indeki aşırı değerlenme karşısında, hükümetin somut bir müdahale yapıp yapmayacağı merak edilirken, Japon Başbakan Naoto Kan, Japonya Merkez Bankası (BOJ) Başkanı Masaaki Shirakawa ile bugün telefonda görüştü. Başbakan Kan'ın para politikasının daha da gevşetilmesi yönünde bir talepte bulunmadığı belirtildi.

***

Burada yer alan yatırım bilgi, yorum ve tavsiyeler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Yatırım danışmanlığı hizmeti, aracı kurumlar, portföy yönetim şirketleri, mevduat kabul etmeyen bankalar ile müşteri arasında imzalanacak yatırım danışmanlığı sözleşmesi çerçevesinde sunulmaktadır. Burada yer alan yorum ve tavsiyeler, yorum ve tavsiyede bulunanların kişisel görüşlerine dayanmaktadır. Bu görüşler mali durumunuz ile risk getiri tercihlerinize uygun olmayabilir. Bu nedenle, sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.