9 °C

YSK, randevuyla oy verme işlemini kaldırdı

YSK, haziran ayında yapılacak genel seçimlerde geçerli olmak üzere yurt dışında randevuyla oy kullanma sisteminde değişikliğe gitti

YSK, randevuyla oy verme işlemini kaldırdı

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 10 Ağustos'taki Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yurt dışında seçimlerinde tercih edilen konsolosluklarda randevuyla oy kullanma sistemini oyçokluğuyla kaldırdı. Haziran ayında yapılacak genel seçimlerde, konsolosluklarda belirlenen tarihlerde vatandaşlar oy kullanabilecek. 

Cumhurbaşkanı seçiminde denenmişti

İlk kez 10 Ağustos'ta Cumhurbaşkanı seçiminde denenen yurtdışı seçmenlerin bulundukları ülkelerde, kiralanan yerlerde randevu alarak oy kullanmaları sisteminde yaşanan aksaklıklar  YSK'yı harekete geçirmişti. YSK randevu sistemini masaya yatırdı. Toplantıdan oyçokluğu ile randevu sisteminin kaldırılması kararı çıktı. Önümüzdeki genel seçimde konsolosluk seçmen listeleri esas alınacak. Ülkesine göre konsolosluklarda 1-24 gün oy kullanılacak.

İlk kez 10 Ağustos’taki Cumhurbaşkanlığı seçiminde 2 milyon 722 bin 981 seçmen bulundukları 126 ülke ve 190 temsilcilikte randevu alarak oy kullanmışlardı. Ancak, randevu sistemi yüzünden aksaklık yaşanmış ve seçime katılım çok düşük düzeyde gerçekleşmişti. Özellikle Almanya’da oy kullanılacak merkezlerin sınırlı olması, vatandaşların ülke içinde uzun seyahat etmelerini gerektirmiş ve birçok vatandaşın bu yüzden oy kullanamadığı savunulmuştu. YSK ile Almanya İçişleri Bakanlığı arasındaki görüşmelerden sonra sorunun çözümü için adım atıldı. Almanya’daki Türk seçmenler önümüzdeki genel seçimde 7 değil, 13 yerde oy kullanabilecekler. Böylece, en çok yurtdışı seçmenin yaşadığı Almanya’da, Türkiye’nin temsilciliğinin bulunduğu her yerleşim yerinde Türk seçmenlerin sandığa giderek, oy vermeleri sağlandı.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.