10 °C

Yunanistan'ın bütçe açığı azaldı

Yunanistan Maliye Bakanlığı, 2009 ocak-temmuz döneminde 20,05 milyar euro olan bütçe açığının, 2010'un aynı döneminde 12,1 milyar euro olduğunu açıkladı.

Yunanistan'ın bütçe açığı azaldı

ATİNA- Yunanistan Maliye Bakanlığı ülkenin bütçe açığının, geçen yıla oranla yılın ilk 7 ayında yüzde 39,7 gerilediğini açıkladı.

Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, 2009 yılında Ocak-Temmuz ayları arasında 20,05 milyar Euro olan bütçe açığının, 2010 yılının aynı döneminde 12,1 milyar Euro olarak belirlendiği bildirildi.

Avrupa Merkez Bankası (ECB), Uluslararası Para Fonu (IMF) ve Avrupa Birliği (AB), Yunanistan'ın tutturması gereken yıllık hedefi yüzde 39,5 olarak belirlemişti.

Bütçe açığının azalmasında harcamaların kısılarak vergi gelirlerinin çoğaltılmasının etkili olduğu belirtilen bakanlık açıklamasında, bütçeye olan gelirde geçen yıla oranla yüzde 4,1 oranında artış kaydedildiği bildirildi.

Bütçe açığının daraltılmasına yönelik 2010 yılı için alınan önlemlerin henüz tam olarak sonuç vermediğine dikkat çekilen açıklamada ayrıca, bütçe harcamalarının azaltılması konusunda hedef olarak belirlenen yıllık yüzde 5,5;lik orana karşılık, 2010 yılının ilk 7 ayında bu oranın yüzde 10 olarak belirlendiği, yüzde 5,6 olarak hedef alınan faiz oranındaki artışın ise yüzde 0,2 olduğu kaydedildi.

 

 

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.