8 °C
Osman Ata ATAÇ
Osman Ata ATAÇ İŞLETMECİLİK SOHBETLERİ oaatac@gmail.com

Tüm personele

Ülkemizin katma değeri yüksek, özgün ürünler üreterek dünya ticaretinde ciddi bir oyuncu olarak yükselmesi ve ‘üreten’ bir ülke olması hepimizin arzusu. İstatistiklerin olumlu tablolar çizmesine rağmen sıkıntı çeken işletmeler kaynaklarını (insan gücü, finans, fiziki tesisler ve alt yapı, enformasyon ve know-how, stratejik işbirlikleri ve ilişkiler) daha etkili kullanmak zorundadırlar. İş gücünün daha etkin kullanılması konusunda aşağıdaki gibi bir talimatname işinize yarayabilir.

► Tüm personele: Bildiğiniz gibi uluslararası ekonomik durgunluk, döviz kurlarında ithal girdi maliyetlerimizi yükselten değişiklikler ve bölgemizdeki politik olumsuzluklar şirketimizi olumsuz etkiledi. İş yükümüzde bir azalma olmamasına karşın, önlem, olarak maalesef bir çok iş arkadaşımızla yollarımızı ayırmak zorunda kaldık. 2014 yılı %6.36, 2015 yılı %5.71 olan enflasyona rağmen herhalde 2014 yılından bu yana dolar %34 değer kaybettiği için bizim canımız fena yandı. Olası ABD AB Ticaret ve Yatırım İşbirliği anlaşması, bölgemizdeki belirsizlikler, Avrupalı ticaret ortaklarımız olan çeşitli tartışmalar, Okyanus ötesi stratejik ortağımızla görüşmeler işlerimize olumlu yansımadı. İflas ertelemenin yasaklanması nedeniyle iflas isteyemedik ama şükürler olsun iflas yasaklanmadı. İstersek iflas ederiz. Ama etmeyeceğiz. Hatta kaçıyorlar dedirtmemek için işimizi tasfiye de etmeyeceğiz. 

Bu nedenlerle 2106 yaz tatili bitip okullar açılır açılmaz yani ben Bodrum’dan döner dönmez şirketimizde bazı politika değişikliklerine gitmek zorunlu hale geldi. Aşağıdaki politikalar şirketimizde ben (patron hariç) tüm personele aynen uygulanacaktır. 

Patronun (benim) işletmedeki rolüm sizlere ‘zevkli bir çalışma deneyimi’ sunmak olarak kalacak ve değişmeyecektir. Bu nedenle personelin tüm soruları, mülahazaları, gördükleri sakıncaları, düş kırıklıklarını, kızgınlıklarını, alınganlıklarını, kinayelerini, ithamlarını suçlamalarını ve kanaatlerini bekliyorum. Personel bunları Merkez Bankasındaki kasamıza yerleştirdiğimiz ‘öneriler kutusuna’ bırakmalıdır. Yeni politikalar aşağıdaki gibidir. 

► Hastalık izinleri: Belirtilen tarihten itibaren doktor raporu hastalık mazereti olarak kabul edilmeyecektir. Hastaneye gidip, doktorun sırasında bekleyecek takat ve vaktiniz varsa işe de gelebilirsiniz. İşe gelirseniz sigorta katılım payı da ödemeyeceğiniz için paranız cebinizde kalacaktır. İlle de katkı payı ödemek istiyorsanız Türkiye Varlık Fonu’na bağışta bulunun. 

► Ameliyat izinleri: İkinci bir tamime kadar personelin ameliyat olması yasaklanmıştır. Personelimizin tüm organlarının eksiz olması gerekir. Bu nedenle bir organınızı aldırmanız doğru değildir. Personel tüm organlarıyla işe alındığından herhangi bir organın aldırılması iş sözleşmesinin ihlali olarak değerlendirilecektir. Bu kısıtlamaya terör olayları ve trafik kazaları dahildir. Şirket artık öğle yemeği vermeyeceği için mide küçültme ameliyatları serbest bırakılmıştır. 

► İzin günleri: Personel yılda sadece 104 gün izin yapacaktır. Bu günlere cumartesi ve pazar denilecektir. Tatilinizi istediğiniz yerde geçirebilirsiniz. 

► Tatil günleri: Tüm personel her sene üç gün tatil yapacaktır. Bunlar şeker, kurban bayramları ve yeni yıl tatilleridir. Yılda on-sekiz gün bayram tatilini unutun. Bunun her gününün ülkeye maliyetini düşünün. 

► Çalışma saatleri: Personelin az çalıştığı saptanmıştır. 104 gün cumartesi- pazar tatili çıkınca geriye 261 gün kalıyor. Günde 8 saat mesai demek her gün 16 saat işe gelmiyorsunuz demektir. Bu yılda 174 gün eder. Geriye 87 gün kalıyor. Üç gün de tatil çıkarın bizden 84 gün çalışma karşılığı bir yıllık ücret alıyorsunuz. Bu nedenle çalışma saatleri günde 16 saate çıkarılmıştır. Yani yılda 172 gün çalışacak bir yıllık maaş alacaksınız. Daha ne istiyorsunuz? 

► Acil durum izinleri: İşe gelmemenin mazereti olamaz. Ölen akraba, arkadaş ve meslektaşlar için yapacak bir şey yoktur. Cenazelere şirketimizde çalışmayanları göndermeniz tavsiye olunur. Personelin katılma zorunda olduğu törenlerin mesai saatleri haricinde (günde 16 saat üzerinden 08:00-24:00), yani gece 12’den sonraya programlanması için her türlü gayret gösterilmelidir. Bu mümkün değilse törenler, öğlen yemeği paydosu almamak şartıyla gece 11:30’ a programlanabilir. 

► Kendi cenazeniz: Vefatınız işe gelmemek için iki hafta önceden haber verilmesi şartıyla mazeret sayılmaya devam edecektir. Bu iki haftayı yerinize geçecek personeli eğitmek için kullanmanız göreviniz gereğidir. 

► Tuvalet İzinleri: Personel tuvaletlerde çok vakit harcamaktadır. Yeni dönemde personel tuvalete alfabetik sırayla gidecektir. Söz gelimi soyadları ‘A’ harfiyle başlayanlar 08:00-08:20 arası, soyadı ‘B’ harfiyle başlayan personel 08:20-08:40 arası tuvalete gidebileceklerdir. Bu saatlere uymayan personel tuvalete bir gün sonra sırası geldiğinde gidebilecektir. Olağan üstü acil durumlarda personel bir başkasıyla tuvalet sırası takası yapabilir. Pisuarlarda üç dakika limiti olacaktır. Üç dakika sonunda alarm çalacak, tuvalet kağıdı geri saracak ve tuvaletin kapısı açılacaktır. 

► Öğlen yemeği paydosu: Sıska personel günde yarım saat öğlen yemeği paydosu alabilecektir. Kilosu normal olanların öğle yemeklerini (şirket artık öğle yemeği çıkartmayacaktır) yemeleri için 15 dakika paydosları vardır. Şirket üç fincan kahve ve iki akide şekeri tutarından kafein ve şeker ihtiva eden ama enerji deposu olarak lanse edilen içecekleri öğlen yemek paydosu esnasında çalışmak isteyen personele ücreti karşılığı sağlayacaktır. 

► Giyim, kuşam: İşe maaşınıza göre giyinerek gelmeniz önerilir. Eğer işe 350 dolarlık Prada ayakkabı, 600 dolarlık Gucci çantayla gelirseniz, yönetim bunu mali durumunuzun çok iyi olduğu şeklinde yorumlayacak ve maaş zammı talepleriniz reddedilecektir. Ayrıyeten bu kişilerin parayı normal yollardan bulamayacağı varsayımı gerçek kabul edilerek personelin sakıncalı bağlantı ve etkinlikleri araştırılacaktır (NOT: Şirket böyle bir bağlantının olduğunu ispat zorunda değildir. Olmadığının ispatı personelin sorumluluğudur.). 

► Fazla mesai: Dalga geçiyorsunuz herhalde. Ne fazla mesaisi? Sağlıcakla kalın.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.