Turizmdeki hızlı toparlanma bizi ancak 2012 düzeyine getirdi

Alaattin AKTAŞ
Alaattin AKTAŞ EKO ANALİZ ala.aktas@gmail.com

Turizmde geçen yıl öyle bir çöküş yaşadık ki yeni yeni ayağa kalkabiliyoruz. Yaz döneminde gelen turist sayısında geçen yıla göre çok yüksek oranlı artışlar var. Turist sayısı geçen yıla oranla haziranda yüzde 43, temmuz ve ağustosta ise yüzde 46 artış gösterdi. Yılın ilk sekiz ayındaki artış da yüzde 26.4 olarak gerçekleşti.

Yabancı turist sayısında ne oldu da böylesine hızlı bir artış gerçekleşti? Sorunun yanıtı belli. Rusya ile olan ilişkiler düzeldi ve bu ülkeden gelenlerin sayısı neredeyse 10'a katlandı. Geçen yıl sekiz ayda Rusya'dan yalnızca 336 bin turist gelmişti, bu yılki sayı ise 3.3 milyonu aştı.

Bir sayı daha verelim. Bu yılın ilk sekiz ayında geçen yıla göre toplamda 4.6 milyon daha fazla turist geldi. Bu 4.6 milyonun üçte iki oranında 3 milyonu Rusya'dan gelenlerden kaynaklandı.

Türk turizmi, geçen yıl çok büyük ağırlıkla Rusya kaynaklı bir sorun yaşamıştı, bu yıl ise yine Rusya kaynaklı olmak üzere bir çıkış içinde.

Türk turizmi için önemli ülkeler olan Almanya'dan, İngiltere'den gelenlerde ise sekiz aylık dönem itibariyle henüz geçen yılki düzeyin yakalanamadığını görüyoruz.

Geçen yıla göre iyi de...

Turist sayısında sekiz aylık dönemde kaynağı büyük ölçüde tek ülke de olsa geçen yıla göre dörtte biri aşan bir artış var. Ama artış oranı sorunun aşıldığı ve turizmde işlerin artık yoluna girdiği anlamını tabii ki taşımıyor.

Yabancı turist sayısı dörtte bir arttı artmasına ama ya geldiğimiz düzey?

Sekiz aydaki turist sayısı 22 milyon. Geçen yılki sayı 17.4 milyondu. İyi de önceki yılların sekiz aylık dönemleri?

Bu yılın ilk sekiz ayında gelen turist sayısı, 2013, 2014 ve 2015 yıllarının aynı dönemlerinde gelenlerden çok çok az. Biz bu yıl ancak 2012'deki düzeyi yakalamışız.

Yani turisti kaybetmiş ve bulmuşuz... Bulduğumuz turist de işte belirttik, önceki üç yıldaki düzeyde bile değil.

Dolayısıyla yalnızca geçen yılla bir kıyaslamaya girişerek turizm sektöründe işlerin artık yoluna girdiğini söylersek kendimizi kandırmış oluruz.

Gelir cephesi de sorunlu

Turist sayısında geçen yıla göre dörtte biri aşan bir artış sağladık sağlamaya ama bu turizm gelirine aynı ölçüde yansımaktan çok uzak.

Turizm geliriyle ilgili olarak yedi aylık verilere sahibiz. Yedi aydaki turizm geliri geçen yıla göre yüzde 5 kadar artış gösterdi. Turist sayısındaki yedi aylık artış ise yüzde 22.

Turist sayısındaki artışla turizm geliri artışı arasında 4'e 1 gibi bir ara oluşmasında en büyük etken Türkiye'ye çok az para harcayan turistlerin daha fazla geliyor olması. Bazı ülke vatandaşları çok az harcama yapıyor ama tabii ki onları da turist olarak görmek durumundayız. Bu da turist sayısı-turizm geliri oranı arasında makasın açılmasına yol açıyor.

Zirve yıllarına daha çok var...

Türkiye turist sayısında zirveyi 2013, 2014 ve 2015 yıllarında gördü. Bu yıllarda Türkiye'ye 35-36 milyon yabancı turist geldi. Bu yılki turist sayısı ancak 30 milyona ulaşacak gibi.

Dolayısıyla turizmde zirve yıllarına ulaşmak için kat etmemiz gereken daha çok mesafe olduğu ortada...

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar