TYO’da geri sayım

Gültekin KARA
Gültekin KARA OTOSTOP gultekin.kara@dunya.com

Yaklaşık 3.5 yıl önce aralarında benim de bulunduğum yedi kişi Otomotiv Gazetecileri Derneği’ni kurmuştuk. Dernek olarak birçok farklı hedef ve çalışmayı öngörmekle birlikte şimdilik Türkiye’ye kazandırdığımız en önemli değer, oluşturduğumuz jüri ile verilmeye başlanan Türkiye’de Yılın Otomobili (TYO) Ödülü oldu. Konusunda uzman basın mensuplarının, seçim kriterlerine uygun adaylar arasından önce ilk 7 finalisti belirlediği daha sonra da finalistler arasında yapılan deneme sürüşleri ile kazananı seçtiği TYO için bu yıl da geri sayım başladı. Bu yılki yarışmaya, Ocak 2017– Şubat 2018 tarihleri arasında satışa sunulmuş olan 23 “yeni” model katılıyor. İki aşamalı seçim sonrasında birinci seçilen otomobil, 17 Nisan 2018’de düzenlenecek gala gecesiyle kamuoyuna açıklanacak.

OGD’nin ödül komitesi ve yönetim kurulu tarafından belirlenen, “Türkiye’de Yılın Otomobili- 2018” Yarışmasına katılacak modeller şöyle sıralanıyor:

“Audi Q5, BMW 5-Serisi, BMW X4, Citroën C3 Aircross, Ford Fiesta, Ford Kuga, Hyundai i30, Hyundai Ioniq, Jeep Compass, Land Rover Discovery, MINI Countryman, Opel Insignia, Opel Crossland X, Opel Grandland X, Peugeot 5008, Renault Koleos, Seat Ibiza, Seat Arona, Skoda Kodiaq, Subaru XV, VW Polo, VW Arteon, Volvo XC60.”

Türkiye’de Yılın Otomobili seçimleri bu yılda iki aşamadan oluşacak. 16 Şubat tarihinde yapılacak ilk oylama sonucunda jüri üyeleri tarafından önerilen ilk 7 otomobil, finalde yarışmaya hak kazanacak. Finale kalan 7 otomobil 19 Şubat tarihinde açıklanacak. 3 Nisan tarihinde başlayacak ikinci aşamada ise 7 finalist otomobilin test sürüşü Intercity İstanbul Park’ta gerçekleştirilecek ve ardından ikinci oylamaya geçilecek. Bu oylamada her jüri üyesi sahip olduğu 250 puanı adaylar arasında dağıtacak. En fazla puan alan finalist, Türkiye'de Yılın Otomobili seçilecek. Birincinin açıklanacağı Gala Gecesi ise 17 Nisan tarihinde gerçekleştirilecek. Bu yılki adaylara baktığımızda farklı segmentlerde yer alan SUV modellerinin fazlalığı dikkat çekiyor. Audi, Jeep, Land Rover, Mini, Opel, Renault, Seat, Skoda, VW, Subaru, Volvo gibi modellerin SUV sınıfı araçları arasında kıyasıya bir rekabet var.

Liste farklı bir pozisyondaki tek araç ise Hyundai’nin hibrid modeli Ioniq.

Adaylar arasında en yoğun rekabetin yaşanacağı iki model ise sanıyorum Fiesta ve Polo olacaktır. Zira, Türkiye’nin en çok satan küçük sınıf araçları arasında başı çeken bu iki modelin hangisinin öne çıkacağı açıkçası benim için de bir merak konusu.

Sonuç olarak otomotiv sektörüne farklı bir heyecan getiren yarışmada kimin ipi göğüsleyeceği merak konusu olsa da TYO’nun gelişmesi ve güçlenmesiyle birlikte otomotiv sektörünün de güçleneceği kesin.

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar
Hep bana… 18 Mart 2019
Baskınla olmaz 21 Ocak 2019
Rotası olmayan gemi 07 Ocak 2019
Umuda yolculuk 31 Aralık 2018
Otomobile soğan muamelesi 10 Aralık 2018
Feragat edilmiş 19 Kasım 2018
Nereye koşuyoruz… 12 Kasım 2018
Rica ederim yapmayın 05 Kasım 2018
Kurcalama arabayı 22 Ekim 2018
Çelik bile erir 08 Ekim 2018