Unilever’den sosyal medya uyarıları

Fatoş KARAHASAN
Fatoş KARAHASAN Markalar & İçgörüler fkarahasan@gmail.com

Reklamcılar, son yıllarda artan bir biçimde sosyal medya hesaplarında takipçi sayısı yüksek olan kullanıcılarla işbirliği yapıyorlar. Bu ortaklıkların büyük bir kısmı markanın bilinirliğine ya da olumlu algısına pek bir katkısı olmuyor. Dünyanın en büyük reklamverenlerinden Unilever’in Pazarlama ve İletişim Bölümü Başkanı Keith Weed, Cannes Lions Yaratıcılık Festivali’nde reklam dünyasına sosyal medya kullanımıyla ilgili uyarılarda bulundu.

“Bir an önce güveni yeniden sağlamak için acil önlem almak gerekiyor” diyen Weed, dürüst olmayan kişi ve kuruluşlarla çalışmamak gerektiğini vurguladı. Weed, Unilever’in “influencer”larla çalışma politikasını üç maddede özetledi:

“Unilever bundan böyle, takipçi satın alan sosyal medya ünlüleriyle çalışmayacak; Unilever kendi markaları için hiç bir koşulda takipçi satın almayacak ve sadece yüzde yüz şeffaf olan ve piyasadaki olumsuz uygulamalara karşı çıkan kuruluşlarla çalışacak.

Marka değerinin sırrı yaratıcılıkta

Cannes Lions Uluslarası Yaratıcılık Festtivali’nde Kantar Millward Brown BrandZ sonuçlarını sundu. Geçtiğimiz 12 yılda 51 ülkede, 3.6 milyon tüketicinin 122 bin marka hakkındaki görüşlerini toplayan BrandZ Araştırması, yaratıcılığın ve kuralları değiştiren yeniliklerin bir marka değerini artıran en önemli unsurlar olduğunu ortaya koyuyor. Elde edlen verilere göre, yaratıcılık bir markanın değerinin yaklaışk yüzde 69 artmasına katkıda bulunuyor. Kuralları değiştiren, yepyeni çözümler ve yaklaşımlar getiren çalışmalarsa marka değerini yüzde 132 oranında artırıyor.

Google’dan yeni bir marka atağı

Google müthiş bir hamle daha yapmaya hazırlanıyor. Çin’in en önemli e-ticaret platformlarından birisi olan JD.com’la son günlerde yaptığı anlaşma tüm dünyanın dikkatini çekti. Buna göre, Google kuruluşa 550 milyon dolarlık bir yatırım yapacak. JD.com, Çin’in en büyük ikinci e-ticaret kuruluşu. Her şeyden önce, Google ve müşterilerine dev bir ticaret potansiyeli sunuyor. Bu işbirliğine, ayrıca, Google’un Asya pazarındaki başka bir hamlesi olarak da bakmak lazım. Malum, Çin’de Google’a kısıtlama var. Siteye ancak belirli turistik bölgelerde ya da özel uygulama aracılığyla erişmek mümkün. Google’un Baidu karşısında hiç bir şansıı yok. Dolayısıyla bu anlaşma, Google’un Çin pazarına attığı ilk adım olarak da çok önemli. Böylece Google belki, ileride diğer hizmetlerini de devreye sokma imkanı bulabiecek.
İşbirliği e-ticaret açısından da muazzam bir potansiyale sahip. var. İki marka birlikte, Güneydoğu Asya ve diğer bölgelerde iddialı atılımlar planlıyorlar. Böylece, Google teknolojik altyapsıyla kişiselleştirilmiş alışveriş deneyimleri sunacak ve en büyük rakibi Alibaba’yla yarışacak.

Babalar gününün birincisi Garanti

17 Haziran Babalar Günü’nde yayınlanan TV reklam filmleri arasında, ben en çok Garanti’nin reklamını beğendim. Engin Günaydın’ın canlandırdığı Ayhan Sabit ve kızı Duygu arasındaki ilişkinin samimi bir dille anlatımı filmi öne çıkardı. Günaydın’ın usta oyunculuğu, markaya sıcaklık kattı. Film duygulara erişti, tekrar tekrar izleme ve paylaşma isteği uyandırdı. Filmin yönetmenliğini bizzat Serdar Erener yapmış. Onu ve ekibini kutluyorum.
#babambenin

Yazara Ait Diğer Yazılar Tüm Yazılar