21 °C

'Elektrik kesintisi günlerce sürebilir'

Elektrik Mühendisleri Odası Başkanı Yeşil, "Bu sistem çökünce bir anda geri alınmıyor. Böyle bir çöküntü de geri almak bazı yerlerde günlerce sürebilir" dedi.

'Elektrik kesintisi günlerce sürebilir'

Elektrik Mühendisleri Odası Yönetim Kurulu Başkanı, İstanbul'daki elektrik kesintilerine yönelik konuştu. 

Hüseyin Yeşil, "Elektrik kesintileri bahsi geçen nedenlerden dolayı olabilir, ama yönetimi iyi yapılamadı. 2007 yılında da 12 ilde 6 saat elektrik kesilmişti. Bu aksaklıklar bunun özelleştirme saldırısının sonucu olduğunu düşünüyorum" diye konuştu. 

Yeşil, "Bu sistem çökünce bir anda geri alınmıyor. Böyle bir çöküntü de geri almak bazı yerlerde günlerce sürebilir" dedi. 

Kriz, adım adım geldi

"Elektrik kesintilerine yönelik üretim, iletim ve dağıtımın tek elden dağıtılmasıyla çözülebilirdi" diyen Yeşil, bundan sonraki sıkıntılara yönelik çözüm önerisini de söyledi ve şöyle dedi: 

"Elektrikte üretim, iletim ve dağıtımın özelleştirilmesine son verilmesi gerekiyor. Herkesin faydalandığı bir sektörün parça parça özelleştirmesinden kaynaklandı. Bu bir anda gelinen bir durum değil adım adım gelindi buna." 

Bakanlık ne diyor?

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, yaşanan kesintiyle ilgili şu açıklamayı yaptı;

"Elektrik sistemimizde Türkiye genelinde bugün saat 10.36 itibarıyla bir elektrik kesintisi meydana gelmiştir. Olayın meydana geldiği andan itibaren Ankara’da TEİAŞ’ın Milli Yük Tevzi merkezinde bir kriz masası oluşturulmuştur. Bu masada Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı, TEİAŞ, EÜAŞ ve TEDAŞ yetkilileri; tüm elektrik sistemimizi an be an takip etmekte; dağıtım şirketleri, santraller, trafo merkezleriyle bilgi alışverişi anlık olarak yapılmaktadır.

Kesintinin sebepleri üzerinde çalışma devam etmekle birlikte Kriz Merkezi’nin öncelikli amacı sistemin hızlı bir şekilde toparlanması ve enerjisiz yerlerin normale dönmesi olmuştur. Bu kapsamda şu ana kadar yapılan çalışmalar neticesinde Trakya, Karadeniz, Doğu Anadolu bölgelerinde hemen hemen enerjisiz yer kalmamıştır. İç Anadolu, Akdeniz, Ege ve Güneydoğu Anadolu bölgemizde kesinti olan yerlere en kısa süre içerisinde elektrik verilmesine dönük çalışmalar sürmektedir. İstanbul’un yüzde 80’ine elektrik verilmiş, metro ve tramvay gibi toplu ulaşım araçlarına da enerji sağlanmıştır.

Söz konusu kesintinin ülkemiz enerji tedariki ve arz güvenliğiyle bir ilgisi bulunmamaktadır. Ayrıca kesintiyle ilgili basında, sosyal medyada veya çeşitli kurumlar tarafından yapılan açıklamalara kamuoyumuzun itibar etmemesini, doğru bilginin Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanımız ve Kriz Merkezimiz tarafından kamuoyuyla paylaşılacağını ifade etmek isteriz."

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap