15 °C

'Türkiye Kıbrıs'ta gaz aramaktan vazgeçsin'

Yunanistan, Mısır ve Kıbrıs Rumları Türkiye'nin Kıbrıs'ın doğusunda doğalgaz aramasının illegal olduğunu ileri sürdü

'Türkiye Kıbrıs'ta gaz aramaktan vazgeçsin'

LEFKOŞA - Mısır ve Yunanistan hükümetleri ile Kıbrıs Rum Yönetimi, yasal olmadığı iddiasıyla Türkiye'nin Kıbrıs'ın doğusunda doğalgaz aramalarından vazgeçmesini istediler.

Mısır, Yunanistan ve Rum dışişleri bakanları liderleri arasında yapılması planlanan zirve toplantısının hazırlıkları için dün Lefkoşa'da bir araya geldi.

Bakanların görüşmesinden sonra yapılan yazılı açıklamada, "Bakanlar Kıbrıs'ın münhasır ekonomik bölgesi dahilinde sürdürülen yasadışı eylemleri ve bu bölgede yapılan yetkisiz sismik operasyonları kınamışlardır" denildi.

Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şükri daha sonra gazetecilere yaptığı açıklamada, "Doğu Akdeniz'deki tüm faaliyetlerin uluslararası kurallarla uyumlu olmasını umuyoruz... Bunlar iyi komşuluk ilişkilerine dayalı uzlaşmalardır" dedi.

Rum Yönetimi, 2011 sonunda Kıbrıs açığında tahminen 5 trilyon metreküp doğalgaz yatağı bulmuş ve Amerikan şirketi Noble Energy, İtalyan şirketi ENI ve Fransız Total'e arama yetkisi vermişti.
              
Kıbrıs'ın güneyinde yer alan Mısır ise Rumlarla paraf ettiği bir anlaşmayla ticari işletme amacıyla belirlenen karşılıklı deniz sınırlarını kabul etmişti. Rumlar benzer bir anlaşmayı İsrail ile de yaptı.
              
Türkiye, Barbaros Hayrettin Paşa adlı araştırma gemisiyle, Kıbrıs'ın doğusunda hidrokarbon kaynaklarının tespiti için çalışma sürdürüyor.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap