Ankaralı sanayiciler Rusya’da nükleer fuarına katıldı

Nükleer enerji alanında üretim kabiliyetinin arttırılması amacıyla iki yıldır çalışmalar yapan Ankara Sanayi Odası, bu kapsamda faaliyet göstermek isteyen üyelerini, Rus ROSATOM tarafından düzenlenen Uluslararası Atomexpo Fuarı’na götürdü.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Yeşim ARDIÇ

ANKARA-Ankara Sanayi Odası koordinatörlüğünde yaklaşık iki yıldan bu yana Nükleer Endüstri’de yerli katkı payının arttırılması için UR-GE Projesi yürütülüyor. Bu program kapsamında nükleer santrallere tedarikçi olmak isteyen ASO üyesi firmalar fuara katılarak görüş alışverişinde bulundular.

Firmalar, Moskova'da düzenlenen fuarda kkuyu Projesi'nin potansiyel tedarikçileri ve Atomstroyexport yetkilileri ile görüşürken, üretim kabiliyetlerini de test ettiler.

ASO’dan yapılan açıklamada, Akkuyu proje şirketi ile Cengiz, Kolin ve Kalyon şirketlerinden oluşan Türk konsorsiyumu arasında Atomexpo'da imzalanan ve Türk şirketlerinin nükleer santral projesine yüzde 49 ortak olmasını öngören çerçeve anlaşmanın Türk sanayiciler için motivasyon kaynağı olduğu belirtildi.

ASO heyetine başkanlık eden ASO Genel Sekreteri Yavuz Cabbar, Moskova'da ROSATOM'un Rusya dışında anahtar teslim nükleer enerji santrali kuran şirketi Atomstroyexport'un satın alma ve inşaattan sorumlu yetkilileri ile görüşme yaptıklarını söyledi. Cabbar, bu görüşmelerde yerli tedarik konusunda ASO ve şirketin birlikte çalışması fikrinin benimsendiğini, heyette yer alan işadamlarının santral inşaatından iş alma umutlarının arttığını anlattı.