7 °C

Brent petrol 50 doların altında

Sabah 50,50 dolardan işlem gören brent petrolün varil fiyatı, saat 15.40 itibariyle değer kaybederek 49,50 dolara geriledi.

Brent petrol 50 doların altında
Brent petrolün varil fiyatı, cuma günü 50,21 dolardan güne başlamış ve gün içinde en yüksek 50,49 doları görmüştü. Sabah saatlerinde 50,50 dolardan işlem gören brent petrolün varil fiyatı, saat 15.40 itibarıyla değer kaybederek 49,50 dolara geriledi.


ABD Enerji Enformasyon İdaresinin (EIA) verilerine göre, geçen yılın ekim ayında günlük ortalama 8,4 milyon varile kadar gerileyen ABD'de ham petrol üretimi, geçen hafta itibarıyla günlük ortalama 9,3 milyon varile yükseldi. ABD'de artan üretim petrol fiyatları üzerinde aşağı yönlü baskı oluşturuyor.

Küresel piyasalarda bugün, Almanya, Avro Bölgesi, İngiltere ve ABD mayıs ayı hizmet sektörü PMI verileri, ABD mayıs ayı ISM imalat dışı endeksi ve nisan ayı fabrika ve dayanıklı mal siparişleri verileri izlenecek.

Ayrıca, Suudi Arabistan, Mısır, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin Katar ile diplomatik ilişkileri kesmesinin petrol piyasasına yansımaları takip edilecek.

Petrol piyasaları ise bu hafta ABD'de açıklanacak stok verilerine odaklandı.

Uzmanlar, Brent petrolde teknik olarak 50,70-51,45 dolar aralığının direnç bölgesi, 49,45-49,90 dolar aralığının ise destek seviyesi olarak izlenebileceğini belirtiyor.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.