'Cari açığın en önemli sebebi enerji ithalatı'

EPDK Üst Kurul Üyesi Şenel, Türkiye'nin 2012 yılında eğer enerji ithalatı olmasaydı, 12 milyar dolar cari fazla vereceğini söyledi.

AA
YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Üst Kurul Üyesi Fazıl Şenel, Mimar Sinan Mühendisler Birliği Bursa Şubesi tarafından düzenlenen "Türkiye'nin Enerji Politikası" konulu seminerde yaptığı sunumda, enerji ithalatının cari açık üzerindeki etkisine vurgu yaptı.

Şenel, "Türkiye'nin cari açığı en önemli problemimiz, bununla mücadele ediyoruz yıllardır. Hamdolsun belli aşamada da başarılı olundu. Ancak cari açığın en önemli sebeplerinden biri. Bunu üçlü sac ayağı olarak düşünürseniz bir ayağı enerjidir" dedi.

Enerji ithalat rakamlarına da değinen Şenel, "Cari açık 2012'de toplam 48,9 milyar dolarmış. Aynı yıldaki enerji ithalatı ise 60,1 milyar dolar. Buradan, eğer enerji ithalatımız olmasaydı, biz kabaca 12 milyar dolar cari fazla verecektik, bunu anlıyoruz. Gerçekten enerji ile ilgili cari açığımız olmasaydı bunu çeşitli tedbirlerle, yöntemlerle sıfıra indirebilmiş olsaydık, fazlasını üretelim demiyorum kendi ihtiyacımızı karşılayabilseydik, biz cari fazla veriyor olacaktık. Bir önceki yılda da enerjiden kaynaklanan cari açığımız ciddi boyutlarda. Bu 2013-2015 arasında alınan tedbirlerle birazcık düşürüldü ama maalesef çok fazla indiremedik. Hele bu yıl enerjiden kaynaklı cari açığımız biraz daha fazla olacak bir önceki yıla göre" diye konuştu.

Şenel, ekonominin büyümesi için yerli kaynaklardan enerji üretilmesi ve enerji verimliliği konusunda çalışmalar yapılması gerektiğini ifade etti.

Türkiye'nin enerji ithalatı 2015 yılında 37,8 milyar dolarla son beş yılın en düşük seviyesinde gerçekleşmişti.

Etiketler