19 °C

Enerji Borsası ilk kez ICCI 2015’te sahne alıyor

Elektrik, petrol, LPG, doğalgaz, rüzgâr, güneş, biyokütle, nükleer ve kömür başta olmak üzere enerji sektörünün ana ve alt kolları İstanbul’da buluşuyor

Enerji Borsası ilk kez ICCI 2015’te sahne alıyor

MEHMET KARA

ICCI 2015 - 21.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konferansı 6 Mayıs’ta Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi’nde kapılarını açıyor. Toplam 36 oturumun gerçekleştirileceği ICCI 2015, enerji sektörünün nabzının attığı önemli bazı ilklere ev sahipliği yapacak. 18 Mart 2015 tarihinde kurulan ve temmuz ayında fiilen faaliyete geçecek Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi (EPİAŞ) ilk lansmanını da ICCI 2015 kapsamında gerçekleştirecek. 

Enerji, çevre ve enerjiyle dirsek temasındaki tüm ana ve alt sektörler, en önemli buluşma noktalarından Uluslararası Enerji ve Çevre Fuarı ve Konfeansı (ICCI 2015) için gün sayıyor. 25 sivil toplum örgütünün desteklediği Deutsche Messe ve Sektörel Fuarcılık tarafından ortak düzenlenecek ICCI 2015’in açılışını Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yapacak. 6 Mayıs’ta Yeşilköy İstanbul Fuar Merkezi'nde (İFM) başlayacak fuarın bu yılki sloganı “Enerji sanayi sektöründe 21.yıl” olarak belirlendi. 

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun da destekleriyle Deutsche Messe ve Sektörel Fuarcılık tarafından ortaklaşa düzenlenen ICCI 2015, ABD’den Çin’e, Danimarka’dan Güney Kore ve Hindistan’a kadar birçok ülkeden firmaları, Türk enerji sektörünün karar vericileriyle buluşturacak. 

Dağıtım şirketlerinin sürdürülebilirlik modellemesi 

ICCI 2015’in ilk özel sunumunu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız yapacak. Bakan Yıldız, 6 Mayıs 2015 Çarşamba günü saat 14:00’te Kırmızı Salon’da “Dönem Değerlendirmesi” yapacak. Moderatörlüğünü DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan’ın yapacağı oturumda, Bakan Taner Yıldız’ın sunumunun ardından soru, cevap ve tartışma bölümü yer alacak.

Yeşil Salon’da saat 16.00’da, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Strateji Geliştirme Başkanlığı Uzmanı Ezgi Avcı ve Başkanı Doğanbey Akgül ile Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen’in gerçekleştireceği “Enerji Dağıtım Şirketlerinin Finansal Sürdürülebilirlik Modellemesi” konulu özel sunum yer alacak. 

Özel davetli Fatih Birol Küresel enerji piyasalarına yönelik analiz ve öngörüleriyle enerji alanında en güvenilir ve yol gösterici isimlerden biri olarak kabul edilen, geçtiğimiz aylarda 29 üye ülkenin tamamının oyunu alarak Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü seçilen Dr. Fatih Birol da ICCI 2015’de bir konuşma yapacak. Birol’un konuşmasında, dünyada enerji sektörünün geleceğine yönelik ipuçları vermesi bekleniyor. 

EPİAŞ’ın ilk tanıtımı 

18 Mart 2015 tarihinde İstanbul Ticaret Sicil Gazetesi’ne tescili yapılan Enerji Piyasaları İşletme Anonim Şirketi’nin (EPİAŞ) lansmanı da ICCI 2015’teki önemli ilklerden olacak. Enerji Borsası, EPİAŞ’ın en büyük hissedarlarından Borsa İstanbul AŞ özel oturumunda “EPİAŞ: Beklentiler, Hedefl er, Öncelikler” başlığı altında ele alınacak. Başkanlığını EPİAŞ Yönetim Kurulu Üyesi Borsa İstanbul Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Kemal Yılmaz’ın yapacağı oturumda; EPİ- AŞ Başkanı Hasan Hüseyin Savaş, Yönetim Kurulu Üyesi ve TEİAŞ Genel Müdür Yardımcısı Abdülkadir Ongun, Enerji Ticareti Derneği Başkanı Sanko Enerji Genel Müdürü Cem Aşık, Cerean Enerji Genel Müdürü Onur Yazgan, enerji piyasası faaliyetleriyle ilgili sunumlar yapacaklar. Oturum, soru cevaplarla sona erecek. 

Hedef Türkiye’yi merkeze oturtmak 

Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak, Avrupa’nın 2., bulunduğu coğrafyanın ise en büyük enerji ve çevre fuarı olan ICCI 2015’in, geçmiş yıllarda olduğu gibi bu yıl da, yeni teknolojilerin tanıtılmasına, enerji ve çevre sektörü profesyonellerinin buluşup, fikirlerini birbirlerine aktarmalarına zemin oluşturacağını kaydetti. 

ICCI ile enerji dünyasının merkezine Türkiye’yi oturttuklarını belirten Süleyman Bulak şöyle dedi: “Türkiye’nin, 2023 yılı hedefl eri var. Büyüyen bir ekonomi, büyüyen bir enerji talebini de beraberinde getiriyor. Fuarlarda elbette ki katılımcı firmalar yeni ürünlerini, en son teknolojileri sergiliyorlar. Karşılıklı işbirliği görüşmeleri yapıyorlar. Ama bizim fuarımızın bir amacı da, düzenlenen panel ve konferanslar ile 2023 yılında 500 milyar kWh’e çıkacağı öngörülen elektrik enerjisi talebi karşılayacak yeni teknolojileri ele almak, enerji üretiminde sorunlar varsa bunları ilgili kurumlarla direkt paylaşıp çözüm yolları bulmaktır.” 

ICCI 2015’e ilgili tüm kurum ve kuruluşların destek verdiğini ifade eden Süleyman Bulak “Türkiye, elektrik enerjisi ihtiyacını karşılamak için kaynak çeşitliliği yaratıyor. Termik, hidrolik, jeotermal derken; artık rüzgar, güneş, nükleerden söz ediliyor. Bir yandan da, kaynakları elektrik enerjisine çevirirken kaybolan enerjinin ısıya dönüştürülmesi gibi çevreci yaklaşımlar gün geçtikçe yaygınlaşıyor. Bu yıl ki fuarımız, yeni teknolojiler ve uygulamalar açısından da çok zengin olacak” diye konuştu. 

En çok katılımcı Almanya’dan 

2014 yılında düzenlenen fuara, Türkiye’den 168 firma katılırken, uluslararası katılımcı sayısı 246’ya ulaşmıştı. Geçen yıl, uluslararası katılımcılar arasında 78 firma ile Almanya birinci, 26 firmayla Çin ikinci, 21 firma ile ABD üçüncü sırada yer almıştı. Bu yıl, yenilenebilir enerji, kojenerasyon, elektrik üretimi ve ticareti, elektrik iletim sistemleri, enerji tesislerinde bakım, onarım ve servis hizmetleri, çevre teknolojileri, enerji verimliliği, lojistik ve IT teknolojileri ürün gruplarında yer alan firmaların katılım sağlayacağı ICCI Fuarı, 9, 10 ve 11. Hall’lerde 12.000 m2 ye yakın bir alanda gerçekleşecek.

ICCI 2015 Konferansı teknik oturumlar

● Akıllı Şebekeler 
● Doğalgaz ve Petrol 
● Enerji Projelerinin Finansmanı 
● Enerji Santrallerinde İşletme ve Bakım 
● Enerji Verimliliği 
● Enerji Yazılımları 
● Kömür Teknolojileri 
● Nükleer Enerji 
● Yeni Teknoloji ve Uygulamalar 
● Yenilenebilir Enerji Teknolojileri – Güneş 
● Yenilenebilir Enerji Teknolojileri – Rüzgar

Bir fuar, üç etkinlik

ICCI, Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı ve EPDK’nın destekleri ile gerçekleşen, konferans, fuar ve B2B etkinliklerinin bir arada yürütüldüğü tek uluslararası platform olma özelliğini taşıyor. 
►ICCI 2015’e katılacak olan Almanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti, Avusturya kendi ülkelerindeki enerji sektöründeki gelişmeleri ve Türkiye ile olan ilişkilerini anlatan sunumlar gerçekleştirecek. 
►3 gün boyunca 5 paralel salonda; sanayi ve yatırım sektörüne yön veren sanayici ve işadamları derneklerinin yanı sıra, enerji sektörünün önde gelen dernekleri ve EPDK ile ETKB gibi yasa koyucular tarafından yaklaşık 20’ye yakın özel oturum düzenlenecek.
►Katılımcı firmalar ve yerli & yabancı sektör temsilcilerinin katılacağı B2B etkinliği ile iki gün boyunca iş ortaklıklarının sağlanması amacıyla görüşmeler yapılacak.

Gövde gösterisi yapacak markalar

ICCI 2015 Fuarı’nda en büyük standlarda ürün, hizmet ve teknolojilerini sunacak firmalar da kimlerin gövde gösterisi yapacağını ortaya koyuyor. En büyük standlar Aksa Jeneratör, Wartsila, Borusan, Foster Wheeler, GE Energy, Genel Sistem, Alstom, Zorlu Enerji Grubu, Siemens, Schneider, Zenit, Toshiba, Sarılar Grup, Enercon, Doosan ve Joule Enerji’nin olacak.

Tanınmış ve önemli isimler katılıyor

ICCI 2015’in açılışına, enerji ve Türkiye ekonomisinin önde gelen aktörleri de katılarak konuşmalar yapacak. Sektörel Fuarcılık Genel Müdürü Süleyman Bulak ve Hannover Fairs Turkey Genel Müdürü Alexander Kühnel’in “Hoş geldiniz” konuşmalarından sonra açılışa geçilecek. ICCI Yürütme Kurulu Başkanı ve ETKB Müsteşar Yardımcısı Dr. Selahattin Çimen, Uluslararası Enerji Ajansı İcra Direktörü Dr. Fatih Birol, MÜSİAD Yönetim Kurulu Başkanı Nail Olpak, DEİK Yönetim Kurulu Başkanı Ömer Cihad Vardan, EPDK Başkanı Mustafa Yılmaz, TBMM Çevre Komisyonu Başkanı Erol Kaya, TBMM Sanayi, Ticaret, Enerji Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu Başkanı Halil Mazıcıoğlu; Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız’dan önce açılış konuşması yapacak isimler arasında yer alıyor.

Fuara 16 yabancı dört yerli firma ilk kez katılacak

21. Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı’na bu yıl ilk kez katılacak uluslararası ve yerli önemli şirketler de bulunuyor. İlk kez katılacak 16 yabancı firma Mitsubishi, Mediterraneo, SNPTC, AB Holding Spa., Upgrade, Rafako S.A., Manz, Clyde Bergamann, OSCHATZ GmbH, SPX Hydraulic, Technologies, Johnson, Maken Beijing, Enexion, Beijing Longyuan Environmental Protection Engineering Ltd. ve Area Impianti Spa. olarak sıralanıyor. Türkiye’den ilk kez katılacak firmalar ise Aksa Jeneratör, EYS Yenilenebilir Enerji, Technix ve Cevher Enerji.

Meslek kuruluşları aynı platformda

ICCI 2015 pek çok sektörel meslek kuruluşun da yan yana geleceği ortak bir platform özelliği taşıyacak. Bu platformda yer alacak bazı kurum ve kuruluşlar şöyle: Enerji Ekonomisi Derneği (EED), Elektrik Dağıtım Hizmetleri Derneği (ELDER), Enerji Hukuku Araştırma Enstitüsü (EHAE), Elektrik Üreticileri Derneği (EÜD), Enerji Ticareti Derneği (ETD), Güneş Enerjisi Sanayicileri ve Endüstrisi Derneği (GENSED), Uluslararası Güneş Enerjisi Topluluğu Türkiye Bölümü (GÜNDER), Hidroelektrik Santralleri Sanayi İşadamları Derneği (HESİAD), İstanbul Teknik Üniversitesi (İTÜ), Lisanssız Elektrik Üretimi Derneği (Lİ-DER), Mimar ve Mühendisler Grubu (MMG), Müstakil Sanayici ve İşadamları Derneği (MÜSİAD), Türkiye Elektrik Sanayi Birliği (TESAB), Türkiye Kojenerasyon ve Temiz Enerji Teknolojileri Derneği (TÜRKOTED), TÜBİTAK MAM, Türkiye Rüzgar Enerjisi Birliği (TÜREB), Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD), Yalova Üniversitesi.

Kühnel: Fuar da sektörle birlikte büyüyor

Geçtiğimiz yıl toplam 414 firmanın katıldığı Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı’nda; bu yıl 450’ye yakın yerli ve yabancı firma yer alacak. 6-8 Mayıs 2015 tarihleri arasında gerçekleştirilecek 21.Uluslararası Enerji ve Çevre Fuar ve Konferansı, İstanbul Fuar Merkezi’nin tüm alanlarını kapsayacak büyüklükte olacak. Konferans kapsamında bu yıl, üç günde 200’e yakın sunumun yapıldığı 36 oturum gerçekleştirilecek. Türkiye’nin enerji üreticileri ve tüketicileri arasında yer alan konumuyla her iki kesim açısından önemli bir enerji köprüsü oluşturduğunu belirten Hannover Fairs Turkey Fuarcılık AŞ Genel Müdürü Alexander Kühnel, enerji sektöründeki gelişmelere paralel olarak fuarın da büyüdüğüne dikkat çekti. ICCI 2015’in sektörün karar vericilerini bir araya getirirken gelişen teknoloji ve sistemler için de bilgi paylaşım platformu oluşturduğunu anlatan Kühnel, ICCI 2015 kapsamında gerçekleştirilecek 36 oturumun bunun en büyük göstergesi olduğunu söyledi.

Bulak: Deutsche Messe'nin sinerjisi ICCI 2015'e güç kattı

Sektörel Fuarcılık AŞ Genel Müdürü Süleyman Bulak ise, Deutsche Messe ile oluşturdukları ortak sinerjinin fuarın gücüne güç kattığını belirterek, “Geçtiğimiz yıl, 414 katılımcı firma ve 49 ülkeden yaklaşık 15 bin 700 ziyaretçi ile rekor kırdık. Bu yıl Danimarka, Avusturya, Çek Cumhuriyeti ve İtalya da fuara katıldı. Ve yabancı ülke sayısı 53’e çıktı. Bu yıl firma olarak, 450’ye yakın katılımcı olacak. Fuar’da Avusturya, Almanya, Danimarka, Çek Cumhuriyeti ve Çin Halk Cumhuriyeti ülke standı kuracak. Bunda, bize destek veren tüm kamu, özel sektör, üniversite, sivil toplum örgütleri ve akademisyenlerin payı büyüktür. Umarım onlar sayesinde, ziyaretçi konusunda bu yıl da rekor kırarız” dedi. 1994 yılından beri düzenledikleri fuarın sektörün gelişimine parelel bir gelişme gösterdiğinin altını çizen Genel Müdür Süleyman Bulak, “Başladığımız yıl, Türkiye’de enerji piyasasını düzenlemeye yönelik hiçbir kuruluş yoktu. Enerji işleri, Türkiye Elektrik Kurumu vasıtasıyla tamamen kamu tarafından yapılıyordu. 1994 yılında Türkiye’nin kurulu gücü 20.860 megavat iken; ICCI’ın 21'incisini düzenlediğimiz bu yıl (2014 yılı sonu itibariyle) Türkiye’nin kurulu gücü 69.570 megavata ulaşmış durumdadır” dedi. Süleyman Bulak, Türkiye’deki enerji sektörünün gelişimine paralel olarak, ICCI fuarının da büyümeye devam edeceğinin altını çizdi.

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap