15 °C

EPDK, petrol ve doğalgaz yönetmeliklerinde değişikliğe gitti

EPDK, petrol piyasasında lisansların süresini uzatmak için en erken 6 en geç 2 ay önceden başvuru yapabileceğini bildirdi. Ayrıca, doğal gaz piyasasında sertifika sahiplerince can güvenliğini tehlikeye atacak durumların tespitinde, yazılı ihtar olmaksızın sertifikalar iptal edilecek.

EPDK, petrol ve doğalgaz yönetmeliklerinde değişikliğe gitti

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) tarafından "Petrol Piyasası Lisans Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikler Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, lisans başvuruları gerekli bilgi ve belgelerin yazılı veya elektronik olarak ibraz edilmesi suretiyle yapılacak.

Başvuru sırasında gerçek veya tüzel kişilerden istenen bilgi ve belgelerin ilgili mevzuata uygun olup olmadığı hakkındaki değerlendirme, Kuruma yapılan sunumu izleyen 10 iş günü içinde tamamlanacak. Lisans başvurularının mevzuata uygun yapılmadığının tespiti halinde, söz konusu eksikliklerin de 10 iş günü içinde giderilmesi istenecek.

Ayrıca petrol piyasasındaki lisans sahipleri yürürlükteki lisanslarının süresini uzatmak için en erken 6 en geç 2 ay önceden başvuru yapabilecek.

Bu süre daha önce en erken bir yıl, en geç 3 ay önce olarak belirlenmişti.

Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliğinde değişiklik

EPDK tarafından "Doğal Gaz Piyasası Sertifika Yönetmeliği"nde yapılan değişiklikler de Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, doğal gaz piyasasında sertifika sahiplerinin can güvenliğini tehlikeye atacak fiillerde bulunduğu soruşturma sonucunda tespit edilirse, sertifikanın verilmesine esas olan şartların ortadan kalktığı kabul edilerek, söz konusu sertifikalar yazılı ihtara gerek olmaksızın iptal edilebilecek.

Yönetmeliğe eklenen geçici maddeye göre, iç tesisat ve servis hatları sertifikası sahipleri yenilenen taahhütnameyi 1 ay içinde ilgili dağıtım şirketine sunacak.

Taahhütnameyi belirlenen süre içinde dağıtım şirketine sunmayan sertifika sahiplerinin yeni proje dosyaları taahhütname teslim edilene kadar kabul edilmeyecek.

Kaynak: AA

Yorumlar

Yorum yapabilmek için lütfen giriş yapınız.
Giriş Yap