12 °C

Karadeniz'in ilk GES'i Giresun'da kurulacak

Büyüklük ve enerji bakımından Karadeniz'de ilk olma özelliği taşıyan güneş enerji santrali Giresun'un Alucra ilçesinde kuruluyor.

Karadeniz'in ilk GES'i Giresun'da kurulacak

Büyüklük ve enerji bakımından Karadeniz'de ilk olma özelliği taşıyan güneş enerji santrali Giresun'un Alucra ilçesinde iş adamları Mahmut ve Fatih Gündüz kardeşler tarafından kurulacak.

Bu projenin Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk GES olacağını belirten Mahmut Gündüz, ülkeye yıllık 400 bin dolardan fazla döviz kazancı sağlayacaklarını dile getirdi.

Yatırımlarını büyük şehirlere yapmak yerine kendi memleketlerine yapmak istediklerini söyleyen Gündüz, "30 dönümden fazla bir alana yapacak olduğumuz Güneş Santrali Projesi'nin Karadeniz Bölgesi'ndeki ilk tesis olması bizi de çok heyecanlandırıyor. İlk etapta 1 megawatt, toplamda ise yıl sonuna kadar 2 megawatt olmak üzere yıllık 3 milyon kw/h'in üzerinde bir üretim gerçekleştirmiş olacağız. Bu sayede ülkemizin en önemli giderlerinden biri olan enerji ithalatını kendi çapımızda azaltıp, ülkemize yıllık 400 bin dolardan fazla döviz kazancı sağlamış olacağız" diye açıklamalarda bulundu.

Projelerinin Giresun için çok önemli bir yatırım olduğunu ifade eden Gündüz, "Yaklaşık 2.5 milyon dolarlık bir yatırımı ilçemize kazandıracağız. Güneşten elektrik üretimi ülkemiz için çok yeni bir konu olmasına rağmen Alucra'da bunu başarmamız gurur verici" şeklinde konuştu.

Gündüz, kısa süre içinde arazi çalışmalarına başlayacaklarını ve yıl sonuna kadar güneş santralini hizmete kazandıracaklarını sözlerine ekledi.

Kaynak: İHA

Yorumlar

  • mustafa Kendi memleketine yatırım çok doğru ancak yapılacak yatırım yanlış gibi geliyor. Arazi engebeli, iklim yağışlı ve varolan düz verimli topraklarda tarım için ancak yetiyor. O kadar kırsal tarım için uygun olmayan illelirimize yapılması her yönden daha akıllıca olur diye düşünüyorum.

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.