Kıyıköy RES, 60,1 milyon dolara Borusan AŞ'ye satılacak

Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali'nin 60 milyon 100 bin dolara Borusan AŞ'ye satışı konusunda anlaşmaya varıldığı açıklandı.

YAYINLAMA
GÜNCELLEME

Aksa Enerji Üretim AŞ'ye ait Kıyıköy Rüzgar Enerjisi Santrali'nin (RES) 60 milyon 100 bin dolara Borusan AŞ'ye satışı konusunda anlaşmaya varıldığı bildirildi.

Aksa'nın Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, santralin satışına ilişkin gelenler teklifler arasında en uygun teklifin, Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim AŞ ve Borusan Danışmanlık ve Ortak Hizmetler AŞ tarafından verildiği belirtildi.

Santralin kurulu gücünün 27 megavat olduğu kaydedilen açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Kıyıköy rüzgar enerjisi santralinin Borusan EnBW Enerji Yatırımları ve Üretim AŞ ve Borusan Danışmanlık ve Ortak Hizmetler AŞ'ye 60 milyon 100 bin dolara satışı konusunda anlaşmaya varılmıştır. Kıyıköy rüzgar enerji santralinin hisse devir tarihinde mevcut kurulu gücü için 38 milyon 500 bin dolar ödenmesi ve 72 megavata kadar yapılacak olan kapasite artırımı için bakiye bedelin orman izinlerinin alınması ve yatırım kararının verilmesi ile yapılması hususunda anlaşılmış olup, belirlenen söz konusu şirket değerinden borçlar düşüldükten sonra kalan meblağın devir bedeli olarak ödenmesi uygun bulunmuştur."