12 °C

'Nükleer, önemli yatırım kaynağı'

EPDK Başkanı Yılmaz, kalkınma açısından nükleer santrallerin önemli bir yatırım kaynağı olduğunu söyledi.

'Nükleer, önemli yatırım kaynağı'

Nükleer santrallerin teknolojik bir yatırım olarak görülmesi gerektiğini söyleyen Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) Başkanı Mustafa Yılmaz, "Nükleeri sadece enerji ihtiyacı olarak görmemeliyiz. Bunun dışında teknolojik olarak da Türkiye'nin nükleere ihtiyacı vardır, hatta çevre olarak da ihtiyacı var. Çünkü nükleer enerji deyince insanların aklına hemen dünyadaki bazı acı tecrübeler geliyor. Aslında enerji arzı ve çevre açısından düşündüğümüzde nükleer enerji, gelişmiş ülkelerin olmazsa olmazıdır. Bugün AB'deki birçok ülkenin nükleer gücünü incelediğimiz takdirde bunun ne kadar önemli olduğunu görürüz" diye konuştu.

Fransa'nın enerji üretiminin yüzde 71'inin nükleer kaynaklardan sağladığını ifade ederek, Fransa'nın bu yönüyle Avrupa'nın birçok yerine enerji ihraç eden bir ülke olarak göze çarptığını, dolayısıyla ülkedeki gelirin önemli bir kısmının enerjiden sağlandığını anlatan Yılmaz, "Dolayısıyla biz de bunları hep değerlendirmek durumundayız" dedi.

"Akkuyu'da epeyce yol katedildi"

Akkuyu Nükleer Santrali ile ilgili de bilgi veren Yılmaz, projede epeyce yol katedildiğini belirterek, "Artık ülkemizde ikinci nükleer santral bile yapılmalı hatta ülkenin gelişmişliği bakımından 3'üncü santralin bile düşünülmesi yararlı olabilir" şeklinde konuştu.

Hükümetin bu konuda önemli adımlar attığına işaret eden Yılmaz, "Ben gelecekten çok ümitliyim. Hem nükleerden hem de yenilenebilir enerjiden çok önemli geri dönüşler sağlayacağız" ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA

Dunya.com

Güncel gelişmelerden anında haberdar olun!
dunya.com'a girmeden de haberleri takip edebilirsiniz.